Co powinny jeść osoby starsze?

Żyjemy coraz dłużej, a co za tym idzie jako społeczeństwo powinniśmy przywiązywać coraz większą wagę do osób starszych, których będzie przybywało. Ważne jest, aby ludzie w podeszłym wieku mogli cieszyć się jak najdłużej dobrym zdrowiem. Warto dbać o to na co dzień, nie tylko, gdy zaczną ujawniać się schorzenia.

Reklama

Statystyki mówią same za siebie – w roku 1989 osoby powyżej 65. roku życia stanowiły 10 proc. polskiego społeczeństwa, w 2013 roku natomiast już 14, 7 proc.[1]. Tendencja ta stale się utrzymuje, dlatego coraz ważniejsza staje się kwestia dobrej kondycji osób w podeszłym wieku. Jak zadbać o naszych dziadków, rodziców czy też nas samych w tym okresie? Odpowiednią dietą!

Różne schorzenia – zróżnicowana dieta

Warto pamiętać, że nie ma jednej, uniwersalnej recepty na dietę dla seniora. Wszystko zależy od tego, czy dana osoba cierpi na jakieś choroby, a jeśli tak, to na jakie. Ważny jest również wiek, kondycja fizyczna i płeć. Jeśli mamy wątpliwości co do pozytywnego lub negatywnego wpływu na zdrowie określonego produktu, warto skonsultować się z lekarzem.

Co się dzieje z organizmem?

Nawet u najaktywniejszych osób zmiany postępujące z wiekiem są nieuchronne. Z biegiem lat przemiana materii zwalnia, zmniejsza się również beztłuszczowa masa ciała. Powoduje to zmniejszenie aktywności fizycznej, co z kolei przyczynia się do rozwoju innych schorzeń[2]. W starszym wieku mamy mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne, co z jednej strony zwiększa ryzyko nadwagi, z drugiej natomiast niedożywienia białkowo-kalorycznego[3]. W jaki sposób uniknąć tych zagrożeń?

Zbilansowana dieta

Wśród podstawowych działań profilaktycznych u osób starszych powinien wystąpić odpowiedni jadłospis. Zapotrzebowanie na energię zmniejsza się o ok. 30 proc. co oznacza, że przy mniejszej podaży pożywienia musimy dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych. W dobrze wyważonej diecie cukry powinny stanowić 55-60 proc. energii z pożywienia (cukry proste maksymalnie 10 proc.), tłuszcze 25-30 proc., natomiast białka 15-20 proc. Warto również pamiętać, że w podeszłym wieku zwiększa się zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały, m.in. A, E, C, kwas foliowy i beta-karoten[4].

Wybieraj tłuszcze mądrze

Z racji tego, że w wieku starszym powinniśmy spożywać mniej tłuszczów, należy zwrócić uwagę na ich rodzaj i jakość. Tłuszcze nasycone powinny stanowić maksymalnie 10 proc. całkowitej energii pożywienia. W tym okresie powinniśmy skupić się na dostarczaniu organizmowi kwasów omega. Warto więc wybierać tłuszcze pochodzenia roślinnego. W codziennym przygotowywaniu potraw doskonale sprawdzi się olej rzepakowy, który ma najkorzystniejszy skład kwasów tłuszczowych spośród olejów roślinnych. Znajdziemy w nim idealną proporcję kwasów omega-6 do omega-3, czyli 2:1.Olej rzepakowy posiada również witaminę E i prowitaminę A, które również są niezwykle potrzebne starszym osobom.

Dieta i troska

Pamiętajmy, że oprócz dbania o odpowiednią dietę warto zwrócić uwagę na to, ile czasu spędzamy ze swoimi starszymi bliskimi. Doskonałą okazją do integracji może być wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków. W końcu nic tak nie spaja więzi jak jedzenie i gotowanie :-)

Pani Tekla skończyła 113 lat!

 

Fot. główne ma charakter poglądowy. Źródło mat. prasowe Pokochajolejrzepakowy.eu

[1] http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/sytuacja-demograficzna-osob-starszych-i-konsekwencje-starzenia-sie-ludnosci-polski-w-swietle-prognozy-na-lata-2014-2050,18,1.html

[2] https://dietetycy.org.pl/zywienie-geriatrii/

[3] http://ckp.siedlce.net/download/zamylko.pdf

[4] https://dietetycy.org.pl/zywienie-geriatrii/

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *