Sanepid ostrzega: tatuaże z czarnej henny mogą być niebezpieczne

Świadomość ryzyka przy wykonaniu tradycyjnego tatuażu oraz jego trwałość powstrzymuje często przed pochopnymi decyzjami. Młoda dziewczyna siedząca na taborecie nad brzegiem morza z pędzelkiem w dłoni zamiast igły, proponująca wykonanie letniego tatuażu z henny nie budzi już takiej refleksji i zastanowienia.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega, że tatuaż wykonany henną z dodatkiem PPD (p-fenylenodiamina) dla osób uczulonych może skończyć się wystąpieniem zmian skórnych, wyprysków, obrzęków, pęcherzy i owrzodzeń.

Henna nie jest nowym pomysłem do nadawania ciemnej barwy włosom czy też pogłębianiu dotychczasowego ich koloru. Znana jest od tysiącleci, a szczególną rolę odegrała na Bliskim Wschodzie wrastając na stałe w tamtejszą kulturę. Jednak w ostatnich latach coraz częściej w kurortach morskich można spotkać stoiska, na których oferowane jest wykonanie nietrwałych tatuaży przy użycia henny. Należy wiedzieć, że malowanie ciała przy użyciu naturalnej henny nie jest szkodliwe dla skóry, mimo to efekt nie jest do końca pożądany.

Tatuaż wykonany przy użyciu naturalnej henny znika po kilku dniach od momentu naniesienia barwnika na skórę, a dodatkowo daje brązowe, brązowo-pomarańczowe lub brązowo-czerwone zabarwienie, co nie wygląda już tak atrakcyjnie. Dlatego też bardzo często dla uzyskania ciemniejszych kolorów np. czarnego lub niebieskiego oraz trwalszych malowideł dodawane są substancje chemiczne, a najczęściej jest nią p-fenylenodiamina (PPD). Związek ten jest aminą aromatyczną określaną również jako „sztuczna henna”. Barwnik ten działa silnie uczulająco a najczęstsze objawy alergii następują w tzw. „mechanizmie opóźnionym” czyli nawet po 2 tygodniach od nałożenia barwnika na skórę. U osób uczulonych po wykonaniu tatuażu z dodatkiem p-fenylenodiaminy może pojawić się zaczerwienienie, zmiany wypryskowe, obrzęk, swędzenie i pęcherze, a następnie ropiejące owrzodzenia na skórze.

Aby uniknąć powakacyjnej walki ze skutkami działania p-fenylenodiaminy, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega, aby przed wykonaniem sobie wakacyjnej pamiątki w postaci nietrwałego tatuażu z henny, sprawdzić etykietę produktu, który będzie do tego wykorzystany. Więcej informacji znajdziecie na stronie wsse.gda.pl