Oferta pracy jak ze snów? Nie tym razem!

W dobie cyfrowej transformacji, poszukiwanie pracy przeniosło się do wirtualnej rzeczywistości. Niestety, wraz z rozwojem platform ogłoszeniowych, mnożą się również oszustwa na potencjalnych kandydatach. Niezwykle często pojawiają się fałszywe oferty pracy, w których rekruterzy, namawiają do wypełnienia formularza, a następnie kontaktują się przez WhatsApp, oferując lukratywne, ale fałszywe inwestycje.

Jak przebiega to oszustwo?

Schemat działania przestępców jest zazwyczaj podobny. Na popularnych portalach ogłoszeniowych pojawiają się oferty kuszące wysokim wynagrodzeniem i prestiżowym stanowiskiem. Po nawiązaniu kontaktu rekruter wysyła link do formularza aplikacyjnego. Kandydat musi w nim podać imię, wiek, płeć, numer telefonu, a także adres e-mail. Następnie, rzekomy rekruter nawiązuje kontakt za pomocą WhatsApp, gratulując „wygrania” procesu rekrutacyjnego. Pod pozorem szkolenia dla nowych pracowników, oszust przesyła link do podejrzanej platformy inwestycyjnej. Tam, pod pretekstem „aktywowania konta”, namawia do wpłaty niewielkiej kwoty. To tylko początek manipulacji, mającej na celu wyłudzenie coraz większych sum pieniędzy. Fałszywi doradcy mogą też zachęcać do pobrania pulpitu zdalnego, na przykład pod pozorem pomocy w rejestracji. W efekcie uzyskują dostęp do urządzenia użytkownika, a tym samym wszystkich wrażliwych danych, które są na nim przechowywane — wyjaśnia Karolina Kmak, specjalistka ds. Cyberbezpieczeństwa w firmie CyberRescue.

Jak rozpoznać fałszywą ofertę?

  • Niewiarygodnie wysokie wynagrodzenie i brak konkretnych wymagań. Oszuści często kuszą nierealnie wysokimi zarobkami, nie precyzując przy tym wymaganych kwalifikacji.
  • Błędy językowe i merytoryczne w ogłoszeniu. Niechlujnie napisany tekst, błędy gramatyczne i merytoryczne mogą świadczyć o braku profesjonalizmu firmy.
  • Brak oficjalnej strony internetowej lub niepokojące opinie. Przed aplikowaniem, warto sprawdzić wiarygodność firmy w sieci.
  • Presja na natychmiastową decyzję. Oszuści często dążą do szybkiego „domknięcia” procesu rekrutacji, wywierając presję na kandydacie.
  • Kontakt przez WhatsApp i namawianie do inwestycji. To zdecydowany sygnał ostrzegawczy.

Zapamiętaj!

  • Nie klikaj w nieznane linki, a także nie zakładaj kont na podejrzanych platformach.
  • Nie wpłacaj żadnych pieniędzy.
  • Nie instaluj nieznanych aplikacji.
  • Zawiadom portal, na którym znalazła się podejrzana oferta. Takie działanie może uchronić innych użytkowników przed oszustwem.
  • Ostrożność i zdrowy rozsądek to najlepsza ochrona przed oszustami. Weryfikuj informacje, sprawdzaj wiarygodność firmy i nie daj się skusić wizją łatwego zysku.

ZOBACZ TAKŻE:

Oszustwo na Instagramie – obraz/mural ze zdjęcia