Grilluj jak mistrz!

O ile przyrządzenie na ruszcie kiełbasy czy kaszanki wydaje się proste nawet dla kulinarnego laika, to więcej pytań pojawia się w przypadku mięs – niezwykle popularnej karkówki czy steków, po które coraz częściej sięgamy w sezonie grillowym.

Z pomocą przychodzi marka Sokołów, która nie tylko oferuje najwyższej jakości mięso idealne na ruszt, ale też dostarcza praktycznych porad i inspiruje, by wyruszyć tego lata w kulinarną podróż pełną zaskakujących smaków.

Perfekcyjny stek wołowy z grilla

Pierwszym ważnym krokiem jest wybór wysokiej jakości mięsa – tu należy zwrócić uwagę, czy jest ono sezonowane, przez co staje się odpowiednio kruche oraz czy w jego strukturze jest widoczna charakterystyczna „marmurkowatość”. Doskonale sprawdzą się steki – np. z rostbefu czy z antrykotu. Szlachetność wołowiny sprawia, że nie trzeba jej marynować, gdyż przyprawy zniwelowałyby jej charakterystyczny smak. Stosujemy zatem tylko sól i pieprz – tuż przed włożeniem steka na ruszt. Warto pamiętać, że zbyt wczesne zastosowanie soli sprawi, że zgrillowane mięso będzie twarde.

Stek należy umieścić w tym miejscu grilla, gdzie jest wysoka temperatura. Czas grillowania zależy właśnie od niej, od grubości steka, a także od naszych kulinarnych upodobań. W odpowiednim jego ustaleniu pomoże stworzona przez Sokołów bezpłatna aplikacja Stek Timer, dzięki której łatwo przyrządzić mięso w określonym stopniu wysmażenia: rare (krwiste), medium (średnio wysmażone), czy well done (dobrze wysmażone). Warto pamiętać, że stek bezpośrednio po grillowaniu powinien „odpocząć” kilka minut – dzięki czemu znajdujące się w nim soki rozejdą się równomiernie, co zdecydowanie poprawi jego walory smakowe i strukturę.

Soczysta karkówka z rusztu

Karkówka to bez wątpienia grillowy klasyk, cieszący się ogromną popularnością. Tu podstawą wybornego smaku dania przyrządzonego na ruszcie jest zarówno wysoka jakość mięsa, jak i odpowiednie jego zamarynowanie. W asortymencie Sokołowa dostępna jest Karkówka grillowa, czyli plastry mięsa ze specjalnie skomponowanym zestawem przypraw, które zapewniają intensywny, lekko pikantny smak oraz znakomity aromat. Dobrym rozwiązaniem jest też samodzielne zamarynowanie mięsa – wtedy możemy stworzyć taką kompozycję przypraw, która idealnie trafi w nasze gusta kulinarne. Mięso w marynacie warto przyrządzić dzień wcześniej i pozostawić je w lodówce na noc. Bazą marynaty może być sos sojowy, musztarda, miód czy keczup, a jako przyprawy doskonale sprawdzą się m.in. papryka ostra bądź słodka wędzona, oregano, tymianek, pieprz w ziarnach, kmin rzymski, gorczyca i oczywiście czosnek. Możliwości jest wiele, gdyż wieprzowina dobrze komponuje się z wieloma przyprawami i ziołami. Doskonały efekt dają lekko słone i ostre marynaty ze słodkim akcentem. Zamarynowane mięso powinniśmy wyjąć wcześniej z lodówki, by uzyskało temperaturę pokojową. Kładziemy je na dobrze rozgrzany ruszt i nie grillujemy zbyt długo, by zachować jego soczystość.

Tak przygotowane mięso, zarówno steki wołowe, jak i karkówkę, można podać w zestawie z sałatkami i dipami, bądź wykorzystać je do przygotowania wyśmienitych dań, także tych inspirowanych kuchniami świata.

ZOBACZ TAKŻE:

Sprawdź jakie kontuzje mogą pojawić się na wakacjach

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło newseria.pl/biuro-prasowe