Tradycje wielkanocne związane z leśnym życiem

Wielkanoc to był tradycyjnie czas rodzinnego odpoczynku i poniechania pracy. Jak w dawnych latach wyglądało to w przypadku leśników i robotników leśnych?

Tradycje wielkanocne różnią się w Polsce w zależności od regionu. Sprawdziliśmy jak te święta obchodzono przed latami, nie tylko w wymiarze rodzinnym. Podobnie jak w przypadku świąt Bożego Narodzenia, organizowano spotkania Rodziny Leśnika z okazji świąt. Z urywek prasy leśnej okresu międzywojennego dowiemy się m.in. o spotkaniach, podczas których spożywano przygotowywany na otwartym ogniu bigos i groch z kapustą. Bliskość natury była bardzo istotna podczas święta, które zwiastuje jej odrodzenie.

W Środę Popielcową zrywano wówczas gałązki wierzby, malin lub porzeczek i wstawiano do wody, aby zakwitły na Niedzielę Palmową. W niektórych regionach wieczorem panny tańczyły, zaś młode mężatki oraz mężczyźni, jeśli chcieli się przyłączyć, musieli się „wkupić” przy pomocy alkoholu i zakąski.

Zerwane wcześniej gałązki formowano w bukiety, przyozdobione wstążkami, które były święcone w Niedzielę Palmową w kościele. Uzyskana w ten sposób „palma” miała nabierać cudownych właściwości. Delikatnie podpaloną okadzano krowę po ocieleniu oraz całe bydło w Wielki Piątek.  Z kolei palma postawiona w oknie, miała być ochroną przed uderzeniami pioruna. Niestety, podobnie jak współcześnie, chęć pozyskania zielonych roślin do dekoracji świątecznych często kończyła się dewastacją runa leśnego, głównie za sprawą nielegalnego pozyskania borówki.

W Wielki Piątek pojawiał się w kościołach grób Chrystusa. Przy grobie służbę jako warta pełnili zazwyczaj strażacy, policjanci oraz leśnicy. Święcono wówczas gałązki, które miały chronić przed pożarem. Z lasami wiążą się też praktyki podczas Dni Krzyżowych. Wtedy święci się pola i lasy, zaś wierni nawiedzają kaplice i figury przydrożne. Obchody samej Wielkanocy były podobne do dzisiejszych. Najważniejsze były rezurekcja oraz uroczyste śniadanie, zaś drugiego dnia polewano się wodą, która w Wielkanoc ma mieć wyjątkową moc: panny chroniła od staropanieństwa, a zwierzęta oczyszczała z chorób. Należy pamiętać, że Wielkanoc, podobnie jak Boże Narodzenie, była tradycyjnie czasem wolnym od polowań. Więcej na lasy.gov.pl

ZOBACZ TAKZE:

Przykładna kara. Nie tylko zapłacił, ale musiał też posprzątać