Jak odejść od jednorazowego plastiku? (poradnik)

Zanieczyszczenie plastikiem dotyka nawet najbardziej niedostępnych obszarów Ziemi. Szacuje się, że każdego roku do oceanów trafia od 5 do 13 milionów ton tworzyw sztucznych.

W ciągu ostatnich 50 lat globalna produkcja tworzyw sztucznych wzrosła ponad dwadzieścia razy, a według prognoz ma się jeszcze podwoić do 2035 roku i wzrosnąć czterokrotnie do roku 2050, dlatego też problem jest coraz bardziej naglący. Znaczący procent obecnej produkcji stanowią tworzywa sztuczne jednorazowego użytku, czyli te, które z założenia mają być wykorzystane jednokrotnie, nierzadko przez bardzo krótki czas.

2 lipca 2019 roku w życie weszła dyrektywa w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (znana jako dyrektywa SUP – ang. single-use plastics). Jej celem jest eliminacja zanieczyszczenia środowiska jednorazowymi produktami z tworzyw sztucznych (oraz narzędziami połowowymi), które są najczęściej znajdowanymi przedmiotami na europejskich plażach.

Poradnik wyjaśnia kluczowe elementy dyrektywy SUP i przedstawia rekomendacje w zakresie najlepszych sposobów implementacji jej zapisów dotyczących jednorazowych produktów z plastiku na poziomie krajowym. Znajdziecie go tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

Żegnaj słomko z plastiku!

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło Greenpeace.pl