Zdjęcie rodzącej dafni zwyciężyło w polskiej edycji Wiki Science Competition 2019

Rozstrzygnięto polską edycje konkursu na najlepsze zdjęcia naukowe Wiki Science Competition 2019. Główną nagrodę zdobyło zdjęcie rodzącej dafni wykonane przez Marka Misia.

Reklama

W ramach konkursu oceniano udostępnione w ramach Wikipedii zdjęcia dokumentujące świat nauki: obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą.

Nagrodę główną i 1600 złotych otrzymał Marek Miś za zdjęcie “Rodząca dafnia”. – Praca ogniskuje w sobie wszystkie aspekty dobrej fotografii naukowej: jest poprawna technicznie i jednoznacznie przedstawia rejestrowany przedmiot. Jest przy tym utrzymana w przepięknej palecie barw i, co zdecydowało o wygranej, prezentuje dodatkowo wyjątkową chwilę: narodziny młodych osobników – co świetnie wpisuje się w koncepcję „decydującego momentu” fotografii – uzasadnili przedstawiciele jury.

2 nagrodę i 1000 złotych przyznano Adriannie Rafalskiej za zdjęcie “Tryk klonowiec (Chlorophorus varius)”. – Fotografia charakteryzuje się wyśmienitym położeniem płaszczyzny ostrości, co skupia wzrok na główce owada, a dzięki rozdzielczości zdjęcia pozwala analizować jej poszczególne elementy. Pozostaje przy tym poetyckie, zaś antropomorfizujący „gest zasłaniania się płatkami” i pastelowa gama kolorów zachęca odbiorcę do zgłębiania mikrokosmosu przyrody – napisano w uzasadnieniu.

3. miejsce i 800 złotych zajęło zdjęcie “Hydroksyapatyt zarastający biomateriał (Growing razors)” Jana Ozimka. – Praca pokazuje nie tylko efekt prac nad najnowszymi technologiami w skali nano, ale również uzmysławia kwestię widzialności: obraz utworzony jest w wyniku rejestracji elektronów a nie fotonów (światła widzialnego) – a jednak dzięki przetworzeniom algorytmicznym został zaprezentowany nam jako widzialny, barwny obraz świata spoza zasięgu naszych zmysłów – uzasadniło swoją decyzję jury konkursu.

Dlaczego natura stroni od kwadratów? Bo jest leniwa!

Do konkursu zgłoszono ponad 1300 zdjęć. Specjalne wyróżnienie otrzymał Wojciech Kocot, nowy użytkownik Wikipedii, za szczególnie dużą liczbę (334) dobrych jakościowo i treściowo fotografii zgłoszonych do konkursu. Komisja Konkursowa wyróżniła również kilka zdjęć, m.in. barwnych mikroskopowych obrazów struktur krystalicznych, zdjęcia przedstawiające zwierzęta w ich naturalnym środowisku, jak również pracę wpisującą się w nurt bioartu.

Wyniki konkursu dostępne są na Wikimedia Commons.

Fot. Marek Miś/Wikimedia. Źródło PAP – Nauka w Polsce

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *