Setki ludzi uratowanych przez toprowców

653 interwencje, 766 uratowanych osób i 15 śmiertelnych wypadków – tak w skrócie wygląda podsumowanie minionego roku w górach przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Aby nie przyczyniać się do powiększania tych złych statystyk na ten rok, lepiej nie wyruszać obecnie na szlak. Obowiązuje bowiem trzeci stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że warunki do wędrówek są niekorzystne.

Reklama

W zeszłym roku TOPR przeprowadził w sumie 691 działań w tym 230 z udziałem śmigłowca. Na terenie Tatr ratownicy TOPR interweniowali 653 razy, 209 razy używając śmigłowca. Doszło do 602 wypadków turystycznych i 28 taternickich. Udzielono pomocy 766 osobom z tego 254 osoby ewakuowano z gór przy pomocy śmigłowca TOPR. 305 osób doznało urazów ciężkich, 212 osób urazów lekkich i 234 osoby nie odniosły żadnych urazów (sprowadzania, zabłądzenia). Niestety, doszło do 15 wypadków śmiertelnych, których główną przyczyną były upadki z wysokości.

Toprowcy wskazali też najczęstsze przyczyny wypadków, a więc: upadek/potknięcie, zachorowania (zauważalny wzrost na przestrzeni ostatnich lat), nieodpowiednie wyposażenie/brak umiejętności, zabłądzenie/zaginięcie i upadek z wysokości

W minionym roku doszło do trzech wypadków lawinowych. W Tatrach zorganizowano 266 wieloosobowych wypraw ratunkowych i 343 akcje (pozostałe działania to interwencje telefoniczne i inne), w których uczestniczyło 2217 osobo-ratowników, przepracowując 5324 godziny podczas działań ratowniczych. W 9 działaniach wykorzystywane były psy ratownicze TOPR.

W stosunku do 2017 roku odnotowano w Tatrach 6 procent spadek liczby wypadków. Podana statystyka nie obejmuje wypadków na stokach narciarskich.

Na najbliższe dni przewidywane są dalsze opady śniegu, a szlaki są zasypane. Do momentu ustabilizowania pokrywy śnieżnej TOPR nie poleca wyjść w Tatry. Aktualnie ogłoszono III stopień zagrożenia lawinowego . Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Warunki do wędrówek są w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości. Kluczowym problemem lawinowym są niestabilne depozyty śniegu naniesionego przez wiatr w trakcie opadów lub nawianego z istniejącej pokrywy.

ZOBACZ TAKŻE:

Ubrani w getry i sukienki ruszyli w góry…

Fot., źródło TOPR.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *