Koło od niemieckiego czołgu znalezione nad Bałtykiem

Ciekawe znalezisko z czasów II wojny światowej na plaży pomiędzy Dziwnówkiem a Łukęcinem. Ostatnie sztormy wyrzuciły na brzeg fragment czołgu. Znalazł je mieszkaniec Strzeżewa, który o swoim niezwykłym odkryciu poinformował Muzeum Ziemi Kamieńskiej.
Po krótkim poszukiwaniu pod zniszczonym przez fale Bałtyku klifie natrafiliśmy na częściowo zakopane w piachu koło gąsienicowe, o którym wspominał nasz rozmówca. Prawdopodobnie koło pochodzi z niemieckiego samobieżnego działa polowego Wespe z okresu II wojny światowej, bazowanego na podwoziu czołgu PzKpfw II (Panzerkampfwagen II). Produkowano je w latach 1943-1944. W czasie wojny wykonano tylko 676 egzemplarzy uzbrojonych i 159 transporterów amunicyjnych. Czołgi tego typu brały udział w walkach na wszystkich frontach, aż do końca wojny. Prawdopodobnie działo zostało wysadzone, ponieważ na kole widoczne są liczne zniekształcenia i pęknięcia – tłumaczy Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Reklama

Koło trafiło do muzeum w Kamieniu Pomorskim. Po konserwacji będzie można je oglądać Badacze po kilku dniach wrócili na miejsce, aby sprawdzić teren i znaleźli… skrzynkę z pociskami od Mausera. Na miejsce przyjechała policja i patrol saperski, która zabezpieczyła znalezisko.

Fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

ZOBACZ TAKŻE:

Karmiło, ale niosło też śmierć

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *