Aby uniknąć paraliżu, liczy się każda minuta!

Dane są zatrważające. Pierwszą przyczyną zgonów Polaków są choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym udary mózgu. Rocznie w Polsce dochodzi do około 60 tysięcy udarów mózgu, z czego około 80 procent to udary niedokrwienne. Stąd też pilotażowy program trombektomii mechanicznej, którego celem jest stworzenie sieci całodobowego leczenia udaru niedokrwiennego w Polsce, aby zminimalizować ryzyko powikłań, w tym tego najgroźniejszego, czyli paraliżu.

Reklama

Najskuteczniejszą metodą leczenia udaru niedokrwiennego jest właśnie trombektomia mechaniczna, która polega na mechanicznym usunięciu skrzepu z naczynia. Istotne jest, aby ten zabieg odbył się w ciągu ośmiu godzin od wystąpienia udaru, co wymaga szybkiej diagnostyki i przekazania pacjenta do odpowiedniej jednostki, która może taki zabieg wykonać.

Jest to metoda, która z dużym prawdopodobieństwem pozwala uniknąć tego, czego w udarze boimy się najbardziej, czyli potocznie mówiąc paraliżu. Dzięki trombektomii pacjent ma szanse na normalne funkcjonowanie. Procedura owszem jest wykonywana w Polsce, natomiast do tej pory nie było to ustrukturyzowane w sieć wzajemnie powiązanych jednostek, które będą zapewniały całodobowy dostęp do takiego leczenia. Do tej pory część szpitali wykonywała trombektomię w godzinach pracy, a to nie o to chodzi. Chcemy, żeby pacjent o każdej porze dnia i nocy mógł otrzymać pomoc zespołu, który w każdej chwili usunie tę skrzeplinę z głowy i doskonale się na tym zna – podkreślił minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski, podczas konferencji prasowej, na której ogłosił program pilotażowy trombektomii mechanicznej.

W pierwszej fazie program pilotażowy obejmie siedem specjalistycznych ośrodków: Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku i Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.

Na świecie rocznie szacuje się, że na milion populacji stu pacjentów kwalifikuje się do trombektomii. Liczymy, że pięć procent chorych z udarem niedokrwiennym będzie leczona metodą trombektomii mechanicznej, czyli w Polsce będzie to cztery tysiące pacjentów w skali roku – wyjaśniła podczas konferencji prasowej prof. dr hab. Danuta Ryglewicz, krajowy konsultant w dziedzinie neurologii.

Świadczenia w ramach pilotażu będą udzielane od 1 grudnia 2018 roku, a program potrwa do 30 listopada 2020 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

Zdrowe podejście do chorych dzieci

89-latek od najmłodszych lat codziennie zażywa witaminę S jak sport! (video)

Znalezienie bliźniaka genetycznego nie jest łatwe

 

Reklama