Jeże – zwierzęta, które kochają wolność

Choć jeże są bardzo nam potrzebne, to z roku na rok ich śmiertelność jest coraz większa. Giną pod kołami samochodów, podczas wypalania traw oraz od trucizn na gryzonie i ślimaki. W listopadzie te zwierzęta zapadają w stan hibernacji. W tym czasie ich serce bije tylko 20 razy na minutę, a nie jak normalnie 180 razy na minutę. Jeśli przed nadejściem zimy jeż waży mniej niż 700 gramów, to obudzi się w środku zimy i prawdopodobnie zginie. Chyba, że pomoże mu człowiek! 

Reklama

Jeże rozpoczynają zimowy sen, gdy temperatura spada poniżej 9 st. C. Dlatego tak ważne jest, żeby w tym czasie znalazły odpowiednie, suche i bezpieczne legowisko. Stąd też akcja “Kup deskę” Fundacji Ekologicznej ARKA.

Za zgromadzone środki ARKA planuje jeszcze w listopadzie zbudować kilkadziesiąt domków dla jeży w zainteresowanych tym tematem placówkach oświatowych. Fundacja chce także pomagać miłośnikom jeży w ich ratowaniu i opiece nad nimi – mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA. W ramach naszej akcji przede wszystkim dzieci ze szkół podstawowych będą budowały domki dla jeży z dostarczonych przez nas desek. Jesteśmy przekonani, że więcej się nauczą i bardziej zaangażują jeżeli same zbudują takie schronienia dla zwierzaków potrzebujących pomocy, a następnie znajdą dla nich odpowiednie miejsce

Jeże to niezwykle pożyteczne stworzenia. Zmniejszają ilość szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków czy ślimaków.

Nie wolno ich więzić, przetrzymywać w zamknięciu, hodować, sprzedawać, są to bowiem dzikie zwierzęta, które realizują swoje życiowe potrzeby na wolności.

Koszt deski to dwa złote. Informacje jak pomagać znajdziecie na stronie Kupdeske.pl

Samemu też można zbudować domek dla jeża. Zobaczcie filmik.

Reklama