Pocałuj kogoś… na zdrowie!

Pocałunki, całusy, buziaki i cmoknięcia są czymś bardzo przyjemnym, dlatego warto obdarowywać nimi bliskich. Dziś nadarza się ku temu świetna okazja, bo 24 lutego przypada Dzień niespodziewanego całusa. Ale, aby to święto miało sens, trzeba dać całusa komuś, kto się tego zupełnie nie spodziewa. To zatem dobra okazja, aby obdarować naszą rodzinę, przyjaciół czy znajomych niespodziewanym buziakiem, aby pokazać jak bardzo ich kochamy i lubimy.

* Zakochani mogą natomiast potraktować ten dzień jak dzień pocałunku, bo jak dowiedli naukowcy całowanie się jest po prostu… zdrowe!

* Całowanie sprawia, że wzrasta poziom oksytocyny (hormonu miłości) i serotoniny (hormonu szczęścia). Pocałunki mają dobroczynny wpływ na nasz organizm: obniżają ciśnienie krwi, relaksują, poprawiają nastrój, zwiększają odporność, a nawet chronią przez depresją.

* Podczas namiętnego pocałunku używamy ponad 30 mięśni twarzy i ponad stu mięśni całego ciała.

* … i spalamy kalorie! Podczas minuty całowania spalamy około 12 kalorii. Można więc śmiało powiedzieć, że całowanie odchudza ;-)

* Naukowcy odkryli, że całowanie jednej osobie zajmuje średnio około dwóch tygodni w ciągu całego  życia.

* Są jednak tacy, którzy całują się znacznie dłużej. Rekordziści, którzy trafili do Księgi Guinnessa całowali się przez 58 godzin, 35 minut i 58 sekund. Jest to tajlandzka para Ekkachai Tiranarat i Laksany Tiranarat. Mimo iż od tego czasu minęło ponad 5 lat nikomu nie udało się pobić tego wyniku.

* Całują się nie tylko ludzie, ale także ryby, ssaki, a nawet ptaki – uderzając się dziobami.  Tym samym okazując się przywiązanie, przyjaźń, miłość,  a nawet pożądanie. 

* Zdjęcie „The Kiss” uważane jest przez wielu za fotografię najsłynniejszego pocałunku świata. Zostało zrobione 14 czerwca 1945 roku podczas oficjalnego świętowania zakończenia II Wojny Światowej. Przedstawia marynarza, który całuje pielęgniarkę. Po latach wydało się, że ów mężczyzna całował w taki sposób tego dnia wszystkie panie, a od kobiety, z którą został sfotografowany dostał… w twarz.

* Światowy Dzień Pocałunku świętujemy 6 lipca, 28 listopada i 28 grudnia. 

ZOBACZ TAKŻE:

Muzyka filmowa wywołuje określone emocje

WieleLiter.pl