Sprawdź jakie są zwyczaje urlopowe Polaków

Jak spędzamy letnie urlopy, dokąd najczęściej się wybieramy? Jakich atrakcji najchętniej poszukujemy podczas wypoczynku i ile jesteśmy skłonni wydać na wakacyjny urlop sprawdził serwis Prezentmarzeń realizując badanie „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021”.

Najczęściej w tym roku wypoczywamy w kraju, jak deklaruje 43% respondentów. Co trzeci Polak zaplanował urlop zarówno w kraju, jak również za granicą. 16% ankietowanych wyłącznie za granicą, jeśli będzie taka możliwość. Tylko 11% zadeklarowało, że w okresie letnim nie zamierza nigdzie wyjeżdżać. Najchętniej wybieranym kierunkiem w turystyce krajowej jest morze, jak potwierdzają odpowiedzi 38% ankietowanych. Góry wybrało 20% zapytanych Polaków, Mazury 17% zapytanych osób. Wśród respondentów badania nie brakuje także chętnych na wycieczki objazdowe po Polsce – 14% ankietowanych zamierza w ten sposób spędzać tegoroczny urlop.

Na wakacyjnym wypoczynku liczy się dobra zabawa i aktywne spędzanie czasu, dlatego dla 34% respondentów głównym kryterium wyboru miejsca jest dostępność ciekawych atrakcji i rozrywek. Na urlop najczęściej wyjeżdżamy z rodziną – 35% odpowiedzi, z partnerem lub partnerką – 29% odpowiedzi lub z przyjaciółmi i znajomymi – 29% odpowiedzi. Jeśli na urlopie towarzyszą nam dzieci, to poszukujemy dla nich atrakcyjnych rozrywek, które pozwolą im aktywnie i przyjemnie spędzić czas. Wśród poszukiwanych dla dzieci wakacyjnych rozrywek dominują: parki rozrywki na przykład park linowy, gokarty, paintball – 33% wskazań. Na drugim miejscu są sporty wodne, na przykład windsurfing czy kajaki – 22% odpowiedzi. Część rodziców stawia także na edukacyjne formy spędzania czasu, wśród których pojawia się na przykład nauka jazdy konnej – 17% wskazań.

Dorośli w okresie letnich urlopów stawiają na sporty wodne, co trzeci respondent badania serwisu Prezentmarzeń chce z nich aktywnie korzystać w czasie wakacji. Ponad 50% zapytanych Polaków uważa, że w czasie tegorocznych wakacji po trudnym, pandemicznym, okresie więcej osób będzie chciało skorzystać ze sportów ekstremalnych. Wynika to, według 31% ankietowanych, z faktu, że jesteśmy spragnieni mocnych wrażeń. Zdaniem 28% kieruje nami potrzeba odreagowania pasywnej rozrywki z ostatnich miesięcy.

Polacy podczas letnich urlopów starają się spędzać czas wolny coraz aktywniej, a sport – szczególnie ten z zastrzykiem adrenaliny – jest dobrą odskocznią od codziennej rutyny i dawką pozytywnej energii. To również dobry sposób na odreagowanie stresu związanego z pandemią oraz czasu, który musieliśmy spędzić w domu. Nawet jeśli spędzamy wypoczynek w kraju, to szukamy w miejscu pobytu ciekawych i oryginalnych rozrywek, jak na przykład flyboard. Letnie miesiące sprzyjają aktywności i sprawiają, że jesteśmy bardziej otwarci na nowe atrakcje i chętniej korzystamy także ze sportów ekstremalnych. – mówi Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.

Jak pokazały wyniki badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2021” do 1500 zł na osobę – to kwota, jaką na letni urlop może przeznaczyć 41% respondentów. Na wydatek do 2000 zł na osobę na wakacyjny wypoczynek może sobie pozwolić 26% zapytanych Polaków, a 12% ma budżet do 3000 zł na osobę.

Największą część wypoczynkowego budżetu przeznaczamy na zakwaterowanie – 38%, na jedzenie – 22%, dojazd na urlop – 20% oraz atrakcje i rozrywki – 20%. Letni urlop 47% zapytanych Polaków finansuje z oszczędności, 37% z bieżących dochodów, 12% musi skorzystać z pożyczki lub kredytu. Co trzeci respondent zamierza skorzystać z ubezpieczenia turystycznego, a 24% rozważa taką opcję. Wybierając miejsce na letni urlop kierujemy się głównie dostępnością atrakcji i rozrywek, aby ciekawie i aktywnie spędzić wolny czas.

ZOBACZ TAKŻE:

Wakacyjna fala kradzieży w polskich hotelach

*Badanie sondażowe „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 976 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2021.

WieleLiter.pl