Czy powstanie szczepionka przeciwko nadciśnieniu?

Jedna pigułka zawierająca kilka różnych leków, leczenie zabiegowe, a nawet szczepionka – tak może wyglądać leczenie nadciśnienia tętniczego w przyszłości.

Tylko w Polsce nadciśnienie ma ok. 10-11 mln osób. Nic zatem dziwnego, że nie ustają wysiłki, by skuteczniej leczyć schorzenie, którego powikłaniem może być zawał serca czy udar mózgu. W jakim kierunku idą poszukiwania naukowców?

Patrząc na farmakoterapię leczenia nadciśnienia, nie spodziewałbym się istotnego przełomu. Leki, które mamy do dyspozycji obecnie, pomogłyby znakomicie kontrolować większość przypadków NT, gdyby były stosowane i bardziej dostępne. Na horyzoncie są pewne eksperymenty dotyczące nowoczesnych leków hamujących układ renina-angiotensyna-aldosteron, działających ośrodkowo. Aczkolwiek z drugiej strony, wcielając się niejako w rolę adwokata diabła powiem, że takich leków się trochę obawiam. Do tej pory leki hipotensyjne, działające na ośrodkowy układ nerwowy, nie sprawdziły się – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak, internista, kardiolog, hipertensjolog i farmakolog kliniczny, z którym Puls Medycyny rozmawiał podczas 17. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Przełomem w leczeniu nadciśnienia mogą w przyszłości okazać się… szczepionki. Brzmi nieprawdopodobnie, ale niektóre badania na polu hipertensjologii idą właśnie w tym kierunku.

Chodzi o szczepionki, które wpływałyby na układ renina-angiotensyna-aldosteron. Mówiąc w uproszeniu: podane, inaktywowałyby go i wyłączały z patogenezy nadciśnienia – mówi prof. Krzysztof J. Filipiak, zaznaczając jednocześnie, że większe nadzieje są wiązane jednak z rozwojem inwazyjnego leczenia NT. – Kolejne badania pokazują, że denerwacja tętnic nerkowych sprawdza się u części chorych z nadciśnieniem. Ale to niejedyny kierunek. Nadzieje wiązane są także z wszczepialnymi urządzeniami, które będą pobudzać układ przywspółczulny – dodaje.

Czy powstanie „pigułka długowieczności”, łącząca w jednej tabletce leki na różne schorzenia? Czy z pomocą farmaceutyków można zatrzymać proces starzenia się organizmu? Więcej w materiale wideo.  Fot. ma charakter poglądowy. Źródło Ewa Kurzyńska/mat. prasowe Puls Medycyny. 

 

 

 

WieleLiter.pl