Powiedz #bomisiechce z paraolimpijczykiem Wojciechem Makowskim. Jest tyle powodów, by działać

Dziś (10.10) obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To doskonała okazja, by zrobić coś dobrego dla siebie i jednocześnie podzielić się tym ku inspiracji innych. Tak właśnie robi medalista paraolimpijski Wojciech Makowski – paraolimpijczyk i raper, który motywuje Polaków do aktywności za pomocą autorskiej akcji pod nazwą #bomisiechce.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego powstał przede wszystkim po to, by zwrócić szczególną uwagę na kwestię dbania o zdrowie psychiczne. Poważne zaburzenia psychiczne, w tym najpopularniejsza z nich – depresja wymagają bezwzględnej pomocy specjalistów i lekarzy. Często zdarza się jednak, ze na nasze samopoczucie wpływa nie choroba, ale krótkotrwały spadek energii związany z codziennymi obowiązkami. To powszechne zwłaszcza teraz, gdy pandemia koronawirusa spowolniła nasze życie. Właśnie z taką sytuacją mierzył się także utytułowany sportowiec – Wojciech Makowski. Wrodzony optymizm i wola walki nie pozwoliły mu jednak osiąść na laurach. Swoją energią i dobrym nastawieniem postanowił podzielić się z innymi i właśnie tak zrodził się pomysł na akcję #bomisiechce, która z dnia na dzień rośnie w siłę!

Nie bądźmy na „nie”

Wojciech Makowski jest 28-lenim, niewidomym pływakiem, który ma na swoim koncie kilka medali z mistrzostw Europy, srebrny medal Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, a także mistrzostwo świata z 2017 r.
2020 r. miał mu upłynąć pod znakiem przygotowań i startu na tegorocznych Igrzyskach Paraolimpijskich, ale pandemia zweryfikowała te plany. Wojciech Makowski jednak nie poddał się i poza wciąż kontynuowanymi przygotowaniami sportowymi postanowił także zrobić coś dla innych.

– Hasło „bo mi się chce” towarzyszy mi od dawna, bo w znakomitej większości wywiadów, których miałem okazję udzielić zawsze pada pytanie – dlaczego robisz to wszystko? Dlaczego w ogóle podejmujesz działania – trenujesz pływanie, rapujesz? Nigdy nie miałem na to lepszej odpowiedzi niż „bo po prostu mi się chce”. Chce mi się działać, bo to przynosi mi radość. Pomyślałem, że to proste zdanie mogłoby stać się przyczynkiem do dzielenia się z innymi pozytywną energią, która pcha nas do przodu –  podkreśla Wojciech Makowski

Chodzi o to, by działać i inspirować

Akcja zaistniała na Instagramie, gdzie Wojciech Makowski zainicjował wstawianie zdjęć pokazujących aktywność sportową i oznaczanie ich hasztagiem #bomisiechce. Pomysł podchwycili inni sportowcy i nie tylko – wpisów jest już kilkaset!

– Tu nie chodzi tylko o sport, bo przezwyciężać swoją chwilową słabość można w każdej dziedzinie życia. Nie lubię słowa  „nie”, bo programuje nas negatywnie i sprawia, że stoimy w miejscu. Dlatego zachęcam każdego, kto jest dumny ze swojej aktywności i chce do niej zmotywować innych do używania naszego hasztagu na Instagramie. Mamy także fanpage na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi zdjęciami a nawet historiami – chętnie o nich usłyszymy – podkreśla  Wojciech Makowski 

Akcja #bomisiechce skierowana jest do wszystkich, którzy lubią i chcą działać, czasem nawet mimo niesprzyjających okoliczności. Do dzielenia się swoimi aktywnościami Wojciech Makowski zachęca wszystkich, np. wolontariuszy i aktywistów działających dla innych, osoby związane ze sportem i biznesem, a także uczniów i sąsiadów, którzy wspierają się nawzajem – wszystkich, którym „się chce”. Nie trzeba bowiem przenosić gór, by zmotywować innych – czasem inspiracją do działania będzie zdjęcie przygotowanego przez nas śniadania, albo wyjście na krótki spacer.

Pływak swoim entuzjazmem zaraził także członków zespołu Sound’n’Grace, czego owocem jest ich wspólny utwór pt. „Bo mi się chce”, w którym pływak daje popis swoich raperskich umiejętności. Warto posłuchać tego inspirującego tekstu w momencie, gdy wątpimy w swoje możliwości. Piosenka i działania w mediach społecznościowych to jednak dopiero początek akcji #bomisiechce. Jej inicjator pracuje już nad serią podcastów, w której będzie rozmawiał ze swoimi gośćmi o tym skąd czerpią energię do działania. 

WieleLiter.pl