Policjant z bezcennym znaleziskiem – XIV-wieczną pieczęcią rycerską

Daniel Wawrzyniak na co dzień pracuje jako technik kryminalistyki w Strzelcach Krajeńskich. Obowiązki służbowe i rodzinne łączy ze swoją nietypową pasją. Kiedy ma tylko na to czas, wolne chwile spędza z wykrywaczem metalu, szukając ciekawych i nietypowych przedmiotów. Jednym z  jego ostatnich znalezisk  jest XIV-wieczna pieczęć rycerska, którą policjant przekazał konserwatorowi zabytków.

Reklama

– Wiele osób wyposażonych w wykrywacze metalu poszukuje w ziemi ciekawych przedmiotów z nadzieją również na znalezienie wartościowych rzeczy. Nie każdy jednak wie, że takie hobby wymaga zgody od konserwatora zabytków, a złamanie tych przepisów jest przestępstwem. Zatem, aby pasja nie przysporzyła nam niepotrzebnych problemów z prawem, ważne jest, aby zadbać o niezbędne wymogi formalne. Takie pozwolenie posiada st. asp. Daniela Wawrzyniak, który służbę pełni w strzeleckiej komendzie jako technik kryminalistyki. Pasją Daniela od kilku już lat jest poszukiwanie ciekawych przedmiotów, które są często źródłem bezcennych informacji z minionych epok. Dzięki takim znaleziskom możemy dowiedzieć się jak wyglądało i zmieniało się życie ludzi na przełomie wieków – podkreśla Tomasz Bartos z policji w Strzelach Krajeńskich.

Pod koniec lipca Daniel Wawrzyniak wyposażony w wykrywacz metalu szukał ciekawych przedmiotów niedaleko Strzelec Krajeńskich. W pewnym momencie jego wykrywacz zasygnalizował, że w ziemi znajduje się coś metalowego. Po dokładnym sprawdzeniu i oczyszczeniu okazało się, że jest to unikatowa pieczęć rycerska z XIV wieku.

– Warto zaznaczyć, że kilka miesięcy wcześniej Daniel odnalazł krzyżacką monetę pochodzącą również z XIV wieku. Mimo, że znaleziska są o wymiarach kilku centymetrów, to posiadają bezcenną wartość historyczną. Ich dokładne pochodzenie określi konserwator zabytków, któremu unikatowe przedmioty zostały przekazane – podsumowuje Tomasz Bartos. 

ZOBACZ TAKŻE:

Wrocławski policjant z nietypową pasją. Prowadzi własne muzeum (video)

Fot., źródło policja.gov.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *