Znaczek, który upamiętnia legendę polskiej piłki

Portret Kazimierza Deyny, legendy polskiej piłki, znajdzie się na obiegowej edycji znaczków Poczty Polskiej. Piłkarz wielkie sukcesy świętował na szczeblu reprezentacyjnym zdobywając złoty medal i tytuł króla strzelców Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku oraz trzecie miejsce na mistrzostwach świata FIFA w RFN dwa lata później. W 1974 roku w plebiscycie o Złotą Piłkę wybrano go trzecim najlepszym piłkarzem w Europie.

Reklama

Z klubem Legii Warszawa dwukrotnie był mistrzem Polski i uczestniczył w półfinale Pucharu Europy Mistrzów Krajowych w 1970 roku. Kazimierz Deyna zginął tragicznie w wypadku samochodowym 1 września 1989 roku w Stanach Zjednoczonych. Miał 42 lata. W 2012 roku jego prochy zostały sprowadzone do Polski.

Oficjalna prezentacja wydawnictwa filatelistycznego odbyła się dziś (21 sierpnia) na stadionie Legii Warszawa. 

– Poczta już w okresie międzywojennym upamiętniała na znaczkach polskich sportowców takich jak chociażby Janusz Kusociński. Wykorzystując wydawnictwa filatelistyczne chcemy przypominać o wybitnych osobowościach polskiego sportu. Kazimierz Deyna to jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii futbolu. Będąc kapitanem Orłów Górskiego sięgnął po brązowy medal na Mistrzostwach Świata w 1974 roku. Dwukrotnie zdobył z drużyną narodową medal olimpijski. Piłkarz przez większość swojej kariery związany był z warszawską Legią, dla której kibiców stał się ikoną. Dlatego to właśnie tu, na stadionie stołecznego klubu prezentujemy nasz znaczek – wyjaśnił Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Autor projektu Jarosław Ochendzan przedstawił na znaczku fotografię portretową Kazimierza Deyny. Wzdłuż lewej krawędzi umieszczono napis: „KAZIMIERZ DEYNA”, a w lewym dolnym rogu – oznaczenie wartości: 5,90 zł oraz napis: POLSKA.

Wydanie znaczka z wizerunkiem Kazimierza Deyny, legendy Legii i słynnego reprezentanta Polski, idealnie wpisuje się w obchody „Roku Deyny”, związane z 30. rocznicą jego tragicznej śmierci. Bardzo dziękuję przedstawicielom Poczty Polskiej za zaangażowanie w ten projekt i cieszę się, że w ten sposób możemy dbać o pamięć o jednym z największych polskich sportowców – podkreślił Dariusz Mioduski, prezes zarządu Legii Warszawa.

Oprócz okolicznościowego znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieje na niej fotografia Kazimierza Deyny z Mistrzostw Świata w Argentynie (1978).

ZOBACZ TAKŻE:

Na Legii trwa święto miłośników piwa (fotogaleria)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *