Wstrzymana przesyłka z Poczty Polskiej? Uważaj, to może być oszustwo!

Kolejny atak cyberprzestępców. Ponownie wysyłają na losowe numery wiadomości tekstowe, w których podszywają się pod pocztowego operatora. Pracownicy Poczty Polskiej przypominają, ze nie wysyłają smsów o dokonaniu dodatkowej płatności w celu otrzymania przesyłki. Proszą też o czujność i uważne czytanie otrzymanych wiadomości oraz zawartych w niej linków.

Reklama

Jak informują w komunikacie pocztowcy, atak polega na rozsyłaniu wiadomości, zawierających w treści informację o wstrzymanej przesyłce. Aby dostawa została zrealizowana, klient jest proszony o dokonanie wpłaty o różnej wysokości (np. 1,40 zł) za pośrednictwem fałszywego linku zamieszczonego w wiadomości. Podany link kieruje do podstawionej strony podobnej do strony prawdziwego pośrednika w płatnościach. Następnie po wyborze banku klient jest kierowany na stronę banku, która jest również fałszywa. Klient jest przekonany, że loguje się na stronę swojego banku, jednak ta strona również jest podstawiona (link w adresie jest inny niż adres banku). Klient definiuje osobę do której ma zostać przelana kwota – zatwierdza przelew kodem, jaki otrzymał smsem (kod jest widoczny dla złodzieja, ponieważ strona jest sfałszowana i każda operacja wykonywana na stronie jest monitorowana w czasie rzeczywistym). W otrzymanym smsie kwota, którą klient miał zapłacić nie jest równoważna z kwotą znajdującą się w otrzymanym sms-ie (1,40 zł), może być nawet o kilkaset razy wyższa.

Na ten atak najbardziej podatne są osoby, które dopiero złożyły zamówienie i oczekują na przesyłkę. Wiarygodność wśród odbiorców wzrasta ponieważ, wysyłany przez przestępców SMS jest podpisany nazwą „Poczta Polska”, a w telefonie fałszywa wiadomość wyświetli się pod prawdziwymi smsami otrzymanymi od Poczty Polskiej.

W przypadku otrzymania podejrzanych wiadomości lub w przypadku podejrzenia nieprawidłowości bądź niezgodności najlepiej zgłosić sprawę na policję i niezwłoczne poinformować pocztowców na adres cyberbezpieczenstwo[at]poczta-polska.pl. Pozwoli to na ostrzeżenie innych użytkowników sieci. Jednocześnie Poczta Polska informuje, że nie ponosi odpowiedzialności za skutki poczynionych działań przez klientów w wiadomościach rozpowszechnianych przez inne podmioty, w tym podmioty podszywające się pod Pocztę Polską.

ZOBACZ TAKŻE:

Poczta Polska jest kobietą, która najczęściej ma na imię Anna

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *