Kostka Rubika, czyli 43 tryliony możliwych kombinacji

Dziś (17 kwietnia) obchodzimy Światowy Dzień Kostki Rubika. Jej twórcą jest Węgier Erno Rubik, który tę skomplikowaną dla wielu zabawkę logiczną wynalazł w 1974 roku. Twórca strony kostkarubika.info przekonuje jednak, że nie jest to zabawa tylko dla wybrańców, a do jej ułożenia nie trzeba być mózgiem na miarę Einsteina. 

Reklama

Aby układać kostkę Rubika nie potrzeba także znać jakichś magicznych sztuczek, bo wszystko opiera się na pewnych algorytmach i gotowych schematach ruchów. Wystarczy się ich nauczyć. 

–  43 tryliony (43 252 003 274 489 856 000) możliwych kombinacji ułożeń kostki 3×3 i tylko 1 raz (słownie: jeden!)  kostka jest ułożona. Niesamowite, prawda? Jeszcze lepsze jest to, że po skończeniu tego kursu będziesz w stanie ułożyć każdy (!) z tych wariantów bez mrugnięcia okiem. Wszystko czego Ci trzeba to: kostka Rubika w wersji 3×3 – bez niej raczej ciężko, chociaż można też on-line; umiejętność rozróżniania kolorów – dosyć istotne, choć nie aż tak ważne…; wiedza o tym, która to prawa ręka, a która lewa – bywa naprawdę pomocne :-) i odrobina wyobraźni i nieco więcej cierpliwości – to ostatnie może się przydać… – podkreśla twórca strony kostkarubika.info

Jak dodaje, nie ma jednej uniwersalnej metody układania kostki Rubika, a sposobów na poradzenie sobie z kolorowym sześcianem jest co najmniej kilka. Jedne pozwalają układać w czasie poniżej 10 sekund, inne pozwalają … po prostu układać.  Szczegóły znajdziecie na stronie Kostkarubika.info.

ZOBACZ TAKŻE:

Stan czytelnictwa w Polsce – nie jest dobrze!

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *