Lisy w Łazienkach! Czy są powody do obaw?

Lisy na stałe zagościły w miastach, w tym także w Warszawie. To także stali bywalcy łazienkowskich ogrodów i można je tu spotkać podczas spacerów. Te wszędobylskie drapieżniki budzą spore zainteresowanie. Coraz więcej osób chce wiedzieć czy nie grozi im żadne niebezpieczeństwo ze strony tych zwierząt i co zrobić, gdy je zobaczą. 

Do lat 90. XX w. populacja tego gatunku ograniczała się do lasów i pól czy łąk zlokalizowanych w peryferyjnych częściach miasta. W ostatnich dekadach liczebność lisów w Europie, w tym również w Polsce, systematycznie rośnie. Jest to efekt m.in. szczepień drapieżników przeciwko wściekliźnie czy pojawienia się nowych źródeł pokarmu. W związku ze wzrostem zagęszczenia populacji, zwierzęta te zaczęły kolonizować tereny typowo miejskie: parki, ogródki działkowe, cmentarze, a nawet zwartą zabudowę i tereny przemysłowe. W Warszawie zagęszczenie lisów zbliżone jest obecnie do takiego, jakie występuje na obszarach pozamiejskich.

Łazienkowskie ogrody to dla lisów atrakcyjny teren z względu na dużą dostępność pokarmu. Pożywienie stanowią licznie żyjące tu myszy polne (w mieście gatunek ten występuje na nienotowaną nigdzie indziej skalę). Lisy, odżywiając się głównie drobnymi gryzoniami, przyczyniają się do ograniczenia ich liczebności. Zjadając padlinę, spełniają rolę sanitarną, a odławiając chore zwierzęta, zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób.

Literatura naukowa i krajowe doświadczenia nie wskazują na istotne zagrożenie dla ludzi ze strony lisów. Na skutek wieloletniej akcji szczepień ryzyko wystąpienia wścieklizny u tego gatunku jest minimalne.  Lisy bytujące w łazienkowskich ogrodach, wykazują małą płochliwość. Nie należy obawiać się ich obecności. Warto jednak pamiętać, że są to dzikie zwierzęta, do których z zasady nie wolno się zbliżać i ich niepokoić, np. osaczając, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie. Należy również unikać kontaktu z nimi, nawet jeśli same do nas podchodzą. Powinno się też, podobnie jak w przypadku innych łazienkowskich zwierząt, uszanować ich przestrzeń, gdyż nie są to muzealne eksponaty, a żywe istoty. Lisom nie pomaga dokarmianie, dlatego nie należy tego robić. Pamiętać trzeba również, by nie zostawiać resztek pożywienia w miejscach łatwo dostępnych.

W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia zwierząt z łazienkowskich ogrodów, pracownicy Muzeum proszą o kontakt np. strażnikiem albo informację pod numer telefonu: (+48) 22 50 60 131. Więcej informacji o lisach znajdziecie na stronie Łazienek Królewskich

ZOBACZ TAKŻE:

Rak, wcale nie nieborak. Bądź zatem sprytny jak lis

Zdjęcie główne ma charakter poglądowy.