Święto, które powinien obchodzić każdy mieszkaniec naszej planety?!

Jeśli myślicie, że jesteście fajni, to życzymy Wam wszystkiego najlepszego. Dzisiaj jest Wasze święto. 17 stycznia przypada bowiem Dzień Wszystkich Fajnych.

To nie żart. Nie wiadomo wprawdzie kto i kiedy wpisał taki dzień do Kalendarza Świąt Nietypowych ani czym się kierował. Poza tym ważniejsze w tym wypadku od pytania jak świętować jest to kto powinien. Okazuje się, że każdy. Cytując internetowy kalendarz Kalbi.pl – To święto, które powinien obchodzić każdy mieszkaniec naszej planety. W końcu dobre samopoczucie i samoocena to podstawa!

Fajny jest wyrazem o bardzo szerokim pozytywnym znaczeniu.  Jak wyjaśnił profesor Uniwersytetu Warszawskiego Mirosław Bańko na łamach poradni językowej PWN, słowo fajny zapożyczono z języka niemieckiego (prawdopodobnie za pośrednictwem jidysz) i zostało dawno przyswojone, więc pozbywać sie go z polszczyzny nie będziemy. Ma charakter potoczny i w oficjalnych wypowiedziach jest niestosowne.

Telewizja i inne media same chcą dzisiaj być „fajne” i dlatego obniżają rejestr wypowiedzi, wplatając do nich elementy potoczne. Zjawisko to bywa różnie oceniane: czasem krytycznie, czasem nie – podkreśla stołeczny językoznawca.

Fajny i tyle

Z kolei jak podaje Pan Literka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Andrzej Markowski twierdzi, że słówka fajny, fajnie mają tę zaletę, że nie trzeba przywoływać z pamięci precyzyjniejszych synonimów, dlaczego kogoś lub coś oceniamy dodatnio.

Mówię po prostu: fajny, fajnie i tyle. Jeśli ktoś używa jednak wyłącznie ich, zapominając, że istnieją określenia dokładniejsze, wystawia nie najlepsze świadectwo swojej sprawności językowej – dodaje warszawski językoznawca. Więcej informacji znajdziecie tu.

Jeśli chcielibyście wzbogacić swój język podajemy Wam przykładowe synonimy tego słowa, a więc: bezbłędny, bombowy, dobry, doskonały, ekstra, kapitalny, klawy, morowy, odjazdowy, perfekcyjny, pierwszorzędny, prima, rewelacyjny, super, świetny, w dechę, w porządku, porządny, cacy, idealny, pierwszej klasy, przedni, równy, wyborowy, wyśmienity, znakomity, całkiem, całkiem, korzystny, niezgorszy, odpowiedni, zacny, luby, pogodny, cool, na sto dwa, cudowny, fenomenalny, imponujący, wyborny, niekiepski, sympatyczny, udany, życzliwy, fantastyczny, nadzwyczajny, najznakomitszy, niesamowity, niesłychany, niestworzony, niezwykły i zaskakujący.

Poczuliście się fajnie? Będziecie świętować? ;-)

ZOBACZ TAKŻE:

Znamy wyniki plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2018

WieleLiter.pl