Uważajcie na szlakach, może być niebezpiecznie!

Pogoda w Tatrach do najprzyjemniejszych nie należy, ale turystów to nie zniechęca. Wiele osób chodzi nie tylko na Krupówkach, ale i po górach. Deszcz sprawia jednak, że mokrych szlakach częściej dochodzi do upadków i kontuzji. Ratownicy TOPR mają więc pełne ręce roboty.

Reklama

W zeszłym tygodniu TOPR-owcy udzielili pomocy m.in. turystce, która poślizgnęła się i upadła, doznając bolesnego urazu stawu skokowego, turyście, który zgubił się na szlaku na Rysy, turystkom, które zadzwoniły o godzinie 21, ze nie mają opadły z sił, a na dodatek nie mają światła czy 82-letniemu turyście, który zasłabł i nie był w stanie kontynuować zejścia. Pomogli też słowackiej turystce, która poślizgnęła się, spadła z kilku metrów  złamała nogę, potłukła się i doznała urazy głowy. Różnych wypadków było więcej, ale zdarzyło się też, że ratownicy wyruszyli na próżno…

W czwartek (12.07) o godz. 9.58 turyści znajdujący się w rejonie Suchych Czub powiadomili Centralę TOPR, że przed chwilą, ze szlaku na stronę Dol. Cichej, zsunął się stromym trawiasto-skalnym terenem jakiś turysta. Wołał, że nie potrzebuję pomocy i schodzi do Dol. Cichej. Po chwili pojawiły się kolejne telefony w tej sprawie, w tym jeden z ostatnich informujący, że ten turysta, znajdujący się dość nisko, próbuje z powrotem wyjść na grań, ale idzie bardzo powoli. Nie wiadomo czy potrzebuje pomocy. By to wyjaśnić, z Kasprowego w rejon zdarzenia wyruszyło dwóch ratowników. Po dojściu na miejsce ratownicy stwierdzili, że nie widzą nikogo, kto potrzebowałby pomocy – relacjonuje ratownik TOPR Adam Marasek.

Pełną kronikę TOPR znajdziecie na stronie topr.pl

Jak podkreślają TOPR-owcy, tym tygodniu w Tatrach przewidywane są opady deszczu ( w niektóre dni intensywne) oraz burze. Przed wyruszeniem w góry radzą zapoznać się z aktualną prognozą pogody, a swoje wycieczki planować tak, aby burze nie zastały Was na szczytach i graniach. Pamiętajcie też, że idąc w góry warto zaopatrzyć się w mapę, zaplanować trasę, która jest odpowiednia do Waszych możliwości i warunków pogodowych. Należy też mieć naładowany telefon, zabezpieczony przez zamoknięciem.

fot. FB TOPR

Reklama