Rekordowe miesiące na polskim niebie

Z roku na rok na polskim niebie lata coraz więcej samolotów. Ne inaczej było w pierwszym półroczu tego roku. Prawie wszystkie porty lotnicze obsłużyły więcej pasażerów niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Cieszy dynamiczny rozwój warszawskiego Okęcia, ale także portów w Krakowie, Gdańsku i Katowicach.

Reklama

Warszawskie Lotnisko im. Fryderyka Chopina (choć większość mieszkańców Warszawy nadal nazywa je Okęciem) to największy port lotniczy w Polsce. W zeszłym roku stołeczne lotnisko obsłużyło niemal 16 milionów pasażerów i dzięki temu wyprzedziło pod względem liczby obsłużonych osób port w czeskiej Pradze. Wszystko na to wskazuje, że w obecnym roku granica 16 milionów zostanie przekroczona. W pierwszym półroczu tego roku przez to stołeczne lotnisko przewinęło się 8 milionów pasażerów. To wzrost o prawie 15 procent w porównaniu z pierwszym półroczem 2017 roku.

Nasz port konsekwentnie umacnia się na pozycji lidera w regionie – podkreśla Hubert Wojciechowski, dyrektor Biura Marketingu i PR Lotniska Chopina. –W okresie styczeń-czerwiec liczba obsługiwanych pasażerów wzrosła o blisko 15 procent w porównaniu z rokiem 2017, a udział pasażerów tranzytowych zbliża się do poziomu 30 procent. Potwierdza to dynamicznie rosnący potencjał przesiadkowy regionu Europy Środkowo-Wschodniej – dodaje.

Równie pozytywne informacje napływają z innych miast. Drugie co do wielkości lotnisko w Polsce, krakowskie Balice obsłużyły przez pierwsze pół roku ponad 3,1 miliona podróżnych. To wzrost względem pierwszych sześciu miesięcy zeszłego roku o ponad 17 procent.

Miliony pasażerów

Dynamicznie rozwija się także trzeci najważniejszy port lotniczy w kraju, gdańskie lotnisko im. Lecha Wałęsy, które w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło 2,3 miliona pasażerów. To wzrost o 10 procent względem analogicznego okresu 2017 roku.

Stabilny wzrost na poziomie ponad 10 procent to bardzo dobry wynik dla lotniska, obsługującego rocznie przeszło 4,5 miliona pasażerów. W tym roku prawdziwy rozkwit przeżywają loty czarterowe, które osiągają imponujące, bo nie tylko dwu-, ale i trzycyfrowe wzrosty! – stwierdza Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Wzrosty nie omijają lotnisk, znajdujących się za pierwszą trójką. Katowickie Pyrzowice w pierwszym półroczu obsłużyły aż o ponad ¼ więcej pasażerów niż przed rokiem i osiągnęły niemal dwa miliony.

Radom nadal bez samolotów

Wśród wszystkich portów lotniczych, które osiągały rekordowe wyniki są jednak dwa lotniska “wyjątkowe”. Pod koniec zeszłego roku odleciał ostatni samolot w ruchu cywilnym z lotniska w Radomiu i na razie nic nie zapowiada, aby samoloty wróciły do Radomia. Port lotniczy ma zostać przejęty przez państwową spółkę Państwowe Porty Lotnicze od miasta, które do tej pory zarządzało tym portem. Terminal i infrastruktura lotniska wymaga jednak kolejnych inwestycji, a to przecież nie wystarczy, aby zachęcić linie lotnicze do korzystania z tego portu.

Drugim wyjątkiem jest lotnisko znajdujące się w położonym pod Łodzią Lublinku, które z roku na rok obsługuje mniejszą liczbę pasażerów. W 2017 roku liczba obsłużonych podróżnych spadła względem 2016 roku o 14 procent. Główną przyczyną spadków wydaje się poprawa połączenia samochodowego i kolejowego z Warszawą. Jeszcze kilka lat temu, aby dotrzeć do Warszawy trzeba było zarezerwować sobie aż trzy godziny. W tej chwili z Łodzi na lotnisko im Fryderyka Chopina można dotrzeć w niespełna 1,5 godziny.

 

Lotnisko Liczba obsłużonych pasażerów w pierwszym półroczu 2018 roku Różnica w porównaniu do pierwszego półrocza 2017 roku
Warszawa 8 mln +14,8%
Kraków 3,19 mln +17,8%
Gdańsk 2,32 mln +10,1%
Katowice 1,98 mln +26,9%
Modlin 1,52 mln +5,8%
Wrocław 1,5 mln +15,8%
Poznań 1,06 mln +39,6%
Rzeszów 0,35 mln +9,4%
Szczecin 0,28 mln +7,1%
Lublin 0,24 mln +33,2%
Bydgoszcz 0,19 mln +25,8%
Łódź 0,07 mln -18,1%
Olsztyn 0,05 mln +8,6%
Zielona Góra 0,01 mln +102,4%

 

  •  tabela została opracowana przez użytkownika kuba-gda forum Skyscrapercity na podstawie doniesień portów lotniczych oraz innych informacji medialnych.

Z polską flagą w chmurach

Reklama