Fundacja Świętego Mikołaja rusza z kolejną edycją ogólnopolskiej akcji „Wiosną Stypendia Rosną!”

Fundacja Świętego Mikołaja rusza z kolejną edycją ogólnopolskiej akcji „Wiosną Stypendia Rosną!” mającej na celu wsparcie w wyrównywaniu szans edukacyjnych ze względu na rosnącą w Polsce   liczbę potrzebujących dzieci. Akcja ma pomóc dzieciom z niezamożnych rodzin w spełnianiu marzeń o rozwoju pasji i talentów. Ambasadorami akcji jest między innymi Anna Dereszowska, Artur Andrus, Justyna Bednarek i Edyta Jungowska.

W obecnym roku szkolnym Stypendia Św. Mikołaja otrzymuje aż 341 uczniów, ale w Polsce wciąż wielu uczniów czeka na swoją szansę na lepszy dostęp do edukacji. Do programu Stypendia Św. Mikołaja zapraszamy każdą Polską szkołę, która chce razem z Fundacją Świętego Mikołaja wspierać zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin. Fundacja Świętego Mikołaja ma gotowy i sprawdzony przez 13 lat działania mechanizm stypendialny, każdy więc może zostać darczyńcą i Świętym Mikołajem nie tylko od święta.

W Polsce wciąż bardzo wiele dzieci potrzebuje pomocy, by móc rozwijać talenty i zainteresowania. Zdolne dzieci to lokalny skarb. Wiosną przyroda rozkwita, więc i my pomóżmy rozkwitnąć tym młodym talentom! Świat na lepsze najlepiej zmieniać poprzez budowanie lokalnych więzi i solidarne pomaganie tym, których mamy najbliżej i którzy . Zapraszamy do włączenia się do akcji Wiosną Stypendia Rosną i do mądrego pomagania!” – mówi Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja.

Według najnowszego raportu Poverty Watch blisko półtora miliona polskich dzieci żyje w ubóstwie. Według CBOS (135/2023) w przeliczeniu na jedno dziecko rodzice tylko na początku roku szkolnego 2023/24 wydali przeciętnie 1037 zł. Zajęcia dodatkowe są coraz bardziej popularne – w 2023 roku posyłanie na nie dzieci deklarowało 72% badanych, co jest rekordowym wynikiem od 1998 roku.  Średnia arytmetyczna deklarowanych miesięcznych wydatków na zajęcia dodatkowe dla dzieci wyniosła w 2023 roku 792 zł.

Jak wynika z badań możliwości finansowe rodziny są silnym czynnikiem różnicującym szanse edukacyjne uczniów w polskich szkołach. Jednocześnie rośnie liczba dzieci, którym brakuje dostatecznych środków do życia. Opłacenie dodatkowych zajęć,  zakup instrumentu czy sprzętu sportowego pozostaje jedynie w sferze marzeń.

Ogólnopolski program Stypendia Św. Mikołaja zrodził się z marzenia by w Polsce nie było żadnego dziecka, któremu trudności finansowe uniemożliwiają rozwój. Fundacja Świętego Mikołaja od ponad 13 lat przyznaje we współpracy z 340 szkołami w Polsce stypendia, realizując marzenia dzieci.

Każdy, komu na sercu leży los utalentowanych dzieci może wybrać szkołę, której uczniów chce objąć pomocą i wpłacić dowolną kwotę na dedykowane szkolne subkonto stypendialne. W ramach akcji „Wiosną Stypendia rosną”, do końca kalendarzowej wiosny Fundacja Świętego Mikołaja podwoi każdą zebraną złotówkę przez społeczność szkolną, a pieniądze w 100% trafią do wybitnie zdolnych uczniów z tej szkoły. Przez 13 lat działania programu udało się już wesprzeć 3771 stypendystów! Program stypendialny Fundacji Świętego Mikołaja jest jedynym rozwiązaniem na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych w Polsce wspierający oddolne zaangażowanie Polaków i lokalną dobroczynność. – mówi Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja

Artur Andrus, ambasador akcji dodaje: „Każdy powinien sobie przypomnieć czy w życiu nie zaznał czegoś dobrego od kogoś innego. Jeżeli tak, to powinien też zwrócić uwagę na fakt czy on komuś innemu pomógł już w jakiś sposób. Czy odpłacił dobrocią za to co otrzymał. Program stypendialny Stypendia św. Mikołaja daje  ku temu wielką szansę.

17-letni Dawid z Dębicy fascynuje się przedmiotami przyrodniczymi, a w związku z tym, że jego zainteresowania wybiegają daleko poza podstawę programową uczeń realizuje indywidualny program nauki z chemii i biologii. Jego pasja zaprowadziła go do Olimpiady Wiedzy Chemicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dawid wychowuje się w rodzinie niezamożnej.

Emilka z Żelechowa osiąga wysokie wyniki w przeglądach teatralnych, recytatorskich, a także konkursach sportowych i językowych. Dzięki stypendium Emilia po szkole uczęszcza na zajęcia taneczne, aktorskie i recytatorskie. Dużo czasu poświęca też na naukę. Mieszka w internacie ponieważ pochodzi z rolniczej rodziny i do szkoły ma aż 60 km.

Hubert z Poznania uczący się w szkole baletowej, od wielu lat jest członkiem Zespołu Folklorystycznego Szamotuły. Ma wybitne oceny. Chłopca i jego dwóch braci wychowuje samotnie mama. Takich dzieci jak Emilka, Dawid czy Hubert, które choć mają spore talenty, a także wyróżniają pracowitością, nie stać na rozwijanie potencjału jest w Polsce dużo więcej.

Stypendia św. Mikołaja to ogólnopolski program, poprzez który Fundacja Świętego Mikołaja wspiera rozwój pasji i talentów uzdolnionych dzieci i młodzieży z niezamożnych rodzin. Fundacja za swoją pomoc nie pobiera od szkół żadnych opłat ani prowizji i aktywnie wspiera je m.in. dodatkowymi dopłatami do stypendiów. Zaprasza do współpracy każdą polską szkołę i zachęca również darczyńców do wspierania zdolnych uczniów za pośrednictwem fundacji.

O Fundacji Świętego MikołajaFundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Zaproś Świętego Mikołaja na swój ślub