Mail od policji? To oszustwo!

Jednym z coraz bardziej popularnych sposobów przestępców jest wysyłanie fałszywych maili podszywających się pod instytucje publiczne, takie jak m.in. policja. Takie wiadomości wydają się być oficjalnymi pismami od organów ścigania, ale ich celem jest zwykle oszustwo i wyłudzenie informacji osobistych lub finansowych od potencjalnych ofiar!

Mail od policji dotyczący popełnienia przestępstwa?

Taka treść może zmrozić krew w żyłach. Rzekomo mamy 24 godziny na ustosunkowanie się do otrzymanej wiadomości. W przeciwnym razie, policja ma wydać nakaz o aresztowanie, a w całą sprawę jest zaangażowane nawet amerykańskie FBI…

Sprytna próba wyłudzenia danych

— Fałszywy mail od policji jest oczywiście próbą wyłudzenia danych! Oszuści celowo nie proszą na tym etapie o wpłacanie jakichkolwiek środków i podawanie informacji na swój temat, aby się uwiarygodnić. Warto spojrzeć na adres maila, poprzez który mamy się kontaktować z „policją”. Na pierwszy rzut oka wygląda całkiem wiarygodnie! W rzeczywistości jest to skrzynka, którą przestępcy celowo stworzyli do tego oszustwa — ostrzega Elwira Charmuszko, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa CyberRescue.

Co robić?

  • Nigdy nie podawaj swoich danych nieznanym nadawcom
  • Zignoruj wiadomość – oznacz ją jako SPAM i nie odpowiadaj
  • Nie pobieraj załączników – nigdy nie wiadomo, czy nie zawierają złośliwego oprogramowania!

ZOBACZ TAKŻE:

Oszustwo na wynajem i inne “atrakcje” – uważaj planując wyjazd!