Gdy Kevin zostaje sam w domu, czyli zimą aż dwa razy więcej włamań

Zapewne każdy z nas kojarzy historię hitu kinowego, w którym złodzieje, przekonani o nieobecności domowników, zamierzają obrabować ich dom w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Okazuje się, że to nie tylko filmowa rzeczywistość – jak wynika z danych Warty, zimą dochodzi do kradzieży dwa razy częściej. Czy istnieje sposób, by ustrzec się przed włamywaczami?

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, odpoczynku, wspólnego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Niestety, jak wynika z danych Warty, w okresie zimowym nasz dobytek jest bardziej narażony na kradzieże. To okres wyjazdów, kiedy zostawiamy swoje mieszkanie czy dom bez opieki. Jednak pamiętajmy, że nawet podczas kilku godzin nieobecności, gdy wybierzemy się do rodziców na kolację wigilijną, możemy paść ofiarą włamywaczy. Jak wskazują statystyki policji, w grudniu 2022 doszło aż do 819 włamań, w 2021 było ich jeszcze więcej: 838. Najczęściej dochodzi do kradzieży pieniędzy, biżuterii czy elektroniki, które można łatwo wynieść, pozostając niezauważonym.

Środki bezpieczeństwa, które zmniejszą ryzyko

Myśląc o fizycznym zabezpieczeniu domu czy mieszkania, podstawą będzie system alarmowy. Dodatkowo w drzwiach można zainstalować systemy przeciwwyważeniowe, a w oknach wstawić kratownice. Dobrym rozwiązaniem jest również fotokomórka czy monitoring. Wychodząc z domu, należy pamiętać, by zamknąć wszystkie okna, nie zostawiać kluczy w „schowkach” (np. pod wycieraczką), zasłonić żaluzje czy rolety i zapalić światło, stwarzając pozory, że ktoś jest w domu. Warto również być świadomym zagrożenia, jakie niesie za sobą udostępnianie swojego aktualnego miejsca przebywania na social mediach, lepiej nie zdradzać, że jesteśmy na wyjeździe.

Oczywiście, nie istnieją sposoby, które z pewnością uchronią nas przed złodziejami. Jednak środki bezpieczeństwa i dobra polisa mieszkaniowa to połączenie, które zapewni nam spokojniejszą głowę w czasie Świąt. W razie szkody otrzymamy nie tylko odszkodowanie za stracone przedmioty czy zdemolowane wyposażenie domu, ale możemy również liczyć przydatne usługi assistance.

– Mimo stosowania szeregu zabezpieczeń i alarmów, do włamania i tak może dojść, wtedy warto mieć na uwadze to, jak zabezpieczyć się przed jego skutkami. A do takich należą nie tylko skradzione rzeczy. Złodzieje często zostawiają po sobie zdemolowane mieszkanie. W takim wypadku zawczasu warto zadbać o ubezpieczenie mieszkaniowe posiadające np. opcję powrotu do domu, dzięki któremu mamy zapewniony szybki transport do okradzionego mieszkania. Czasami konieczne jest też zabezpieczenie lokalu, wtedy warto zwrócić uwagę, aby wybrane ubezpieczenie miało opcję dozoru mienia – mówi Kordian Czuryłło, menadżer produktu w Warcie.

Oprócz zabezpieczenia finansowego pamiętajmy też o odpowiednim zachowaniu w momencie, gdy zauważymy, że doszło do włamania. Należy wtedy niezwłocznie powiadomić policję, nie sprzątać, nie przeglądać rzeczy, by zobaczyć, co zginęło – w ten sposób zatrzemy ślady i utrudnimy pracę policji.

Podczas tych wyjątkowych dni, kiedy zdarza się być nam nieco roztargnionym przy świątecznej gorączce, warto pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa dla naszych domów i bliskich. Przygotowanie się na niespodziewane może pomóc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zachować spokój podczas magicznego okresu Świąt Bożego Narodzenia.

ZOBACZ TAKŻE:

Polacy coraz częściej zabezpieczają swoje domy przed złodziejami

Fot. główna ma charakter poglądowy.