Aura nas zaskoczy. Najpierw będzie niebezpiecznie, a później się ociepli

Jak prognozuje IMGW, w najbliższych dniach do Polski wkroczy stopniowe ocieplenie, jednak poprzedzone ono będzie niebezpieczną pogodą, która w weekend obejmie obszar całego kraju. Spodziewamy się opadów śniegu, które od zachodu będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz, także marznący, który powodować będzie gołoledź. Od poniedziałku wyraźnie cieplej, na zachodzie kraju nawet do 7-8°C, ale zacznie nasilać się wiatr, który chwilami będzie porywisty, a we wtorek na północnym zachodzie kraju może osiągać w porywach 65 km/h.

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południowym zachodzie możliwe rozpogodzenia. Miejscami słabe opady śniegu, bez opadów jedynie na południowym zachodzie. Na zachodzie, południu i w centrum do godzin okołopołudniowych mogą utrzymywać się marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od –6°C na północnym wschodzie, około –1°C w centrum, do 1°C na zachodzie i na wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie porywisty, południowo-wschodni i wschodni. W Sudetach wiatr w porywach do 60 km/h. Miejscami ślisko na drogach i chodnikach.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na południu kraju. Miejscami opady śniegu, na zachodzie przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Na zachodzie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Lokalnie marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od –10°C na północnym wschodzie, około –4°C w centrum, do –1°C na zachodzie i 0°C na wybrzeżu, w rejonach podgórskich Karpat lokalnie spadek temperatury do –12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, południowo-wschodni i południowy, na południu miejscami słaby, zmienny. Miejscami ślisko na drogach i chodnikach.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na południu kraju. Na wschodzie miejscami słabe opady śniegu. Na pozostałym obszarze opady śniegu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu, przejściowo marznącego i powodującego gołoledź. Rano na południu lokalne mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od –4°C na wschodzie, około 0°C w centrum, do 3°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy miejscami porywisty, południowy i południowo-wschodni, na południu wiatr przejściowo słaby, zmienny. W Sudetach wiatr w porywach do 55 km/h.

W niedzielę pogoda nadal dynamiczna. Zachmurzenie duże i będą występować opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz, przejściowo marznący i powodujący gołoledź. Temperatura wyniesie od –1°C na północnym wschodzie, około 2°C w centrum, do 6°C na zachodzie kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty, na wybrzeżu w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych.

W poniedziałek pochmurno. Miejscami opady deszczu, a na północy, wschodzie i południu także deszczu ze śniegiem i tam lokalnie możliwe też opady marznące i gołoledź. Temperatura wyniesie od 0°C w rejonach podgórskich do 8°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, południowy i południowo-zachodni.

We wtorek nadal dużo chmur z opadami deszczu, a na Suwalszczyźnie także deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 1°C na północnym wschodzie do 7°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty, na północnym zachodzie w porywach do 65 km/h, przeważnie zachodni i południowo-zachodni.

W środę postępujące od północy lekkie ochłodzenie. Będzie pochmurno z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, a na północy także samego śniegu. Temperatura od 1°C na północnym wschodzie do 5°C na zachodzie i nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół południowo-wschodni.

W czwartek już wyraźnie chłodniej w całym kraju. Na południu i zachodzie kraju będzie pochmurno z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze więcej przejaśnień i na ogół bez opadów. Na termometrach od –1°C na północnym wschodzie do 4°C lokalnie na zachodzie i nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, północno-wschodni.

PROGNOZA HYDROLOGICZNA
W najbliższym tygodniu z dnia na dzień będzie robić się cieplej. Jeszcze do weekendu w całym kraju noce mroźne, ale w dzień na zachodzie Polski temperatura będzie nieznacznie powyżej 0°C. Od poniedziałku już w całej Polsce w dzień temperatura dodatnia, a nocne przymrozki będą możliwe tylko na wschodzie. Co za tym idzie, zmieniać się będzie również charakter opadów: początkowo możliwe są jeszcze opady śniegu, ale od soboty będą to głównie opady marznące, a następnie deszcz.

ZOBACZ TAKŻE:

Pomysły na rozgrzewające dania, które otulą Cię od środka

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło IMGW.pl