Wielu z nas nie zwraca uwagi na oświetlenie podczas pracy przy komputerze. To błąd!

Praca zdalna stała się w ostatnich latach powszechnym rozwiązaniem, szczególnie w kontekście pandemii COVID-19. Niemniej jednak, nowe badanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie Polaków ujawnia niepokojące dane – niemal co druga osoba podczas pracy nie przykłada wagi do właściwego oświetlenia, co może prowadzić do negatywnych skutków dla zdrowia i wydajności pracowników.
Według wyników badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii zdrowotnej „Twoje spojrzenie ma znaczenie” odbywającej się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, aż 43% respondentów przyznało, że nie zwraca uwagi na oświetlenie w swoim domowym biurze lub miejscu pracy. Wielu z nich pracuje przy zbyt słabym lub nadmiernie intensywnym świetle, co powoduje zmęczenie wzroku, bóle głowy, trudności w koncentracji czy spadek wydajności. 34% badanych uważa, że niewystarczająco dba o stan zdrowia swoich oczu, a 29% źle ocenia ich stan zdrowia swoich oczu.

Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy to kluczowa kwestia

W obliczu rosnącej liczby osób na stałe pracujących zdalnie, ważne jest, aby zwrócić uwagę na aspekt oświetlenia, który niestety często jest pomijany. Prawidłowe oświetlenie powinno zapewnić odpowiednie nasilenie światła, minimalizować odblaski, a także wpływać na nasz rytm biologiczny. Badania wykazują, że światło naturalne lub sztuczne o podobnej temperaturze barwowej do światła dziennego, zwane światłem białym, może poprawić nasze samopoczucie, koncentrację i wydajność. Ponadto, dobrze oświetlone miejsce pracy zmniejsza ryzyko zmęczenia wzroku, bólów głowy i problemów z widzeniem.

Jak zadbać o właściwe oświetlenie?

Należy zatroszczyć się o to, aby oświetlenie miejsca pracy zawsze było indywidualnie dostosowane do zadań i potrzeb danej osoby. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które można wdrożyć „od ręki”.

– W celu poprawy oświetlenia podczas pracy zdalnej warto umieścić biurko w pobliżu okna, aby jak najwięcej korzystać z naturalnego oświetlenia. W razie potrzeby poleca się korzystanie z lampy biurkowej z regulowanym natężeniem światła, najlepiej takiego o temperaturze barwowej 3000-3500 K. Optymalnie, światło powinno padać z boku lub z tyłu pracownika, a jego ustawienie powinno minimalizować odblaski na ekranie komputera oraz innych powierzchniach – mówi prof. dr hab. n. med Bożena Romanowska-Dixon, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Rola pracodawców

Pracodawcy powinni dbać o zdrowie swoich pracowników i stwarzać im odpowiednich warunków pracy – zarówno zdalnej, jak i stacjonarnej. Aby wesprzeć pracodawców w tym temacie, powstały specjalne infografiki i broszury, w których można znaleźć wiele przydatnych informacji, wskazówek i porad na temat zachowania higieny oczu oraz ich ochrony. Materiały są dostępne na stronie twojespojrzeniemaznaczenie.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

Czego nie lubią nasze oczy, czyli jak powinna wyglądać profilaktyka wzroku

O badaniu:
Dane zamieszczone w materiale pochodzą z badania opinii przeprowadzonego przez instytut IQS metodą CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków (n-800) w 2023 roku.