Jedziesz pijany? Policja może skonfiskować Ci auto!

Przez pierwsze trzy miesiące 2023 r. polska Policja zatrzymała 20 631 pijanych kierowców. To o 15% więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Średnio każdego dnia na drogi wyjeżdżało aż 228 osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu.

Nietrzeźwych kierowców wciąż przybywa

Od 1 stycznia do 31 marca 2023 r. doszło do 2466 wypadków drogowych, w wyniku których rannych zostało 4159 osób, a 347 straciło życie. Zdarzeń drogowych było aż o 37% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zmalały także liczby poszkodowanych i ofiar.
Niechlubnym wyjątkiem jest tylko statystyka dotycząca pijanych kierowców – służby zanotowały w pierwszym kwartale aż 2629 więcej przypadków jazdy po alkoholu niż przed rokiem. Łącznie jeżdżących na podwójnym gazie było tylu, ilu mieszkańców liczy Opoczno.

Niebezpieczne weekendy i poniedziałkowe poranki

Najwięcej zatrzymań w ciągu jednego dnia, 410, odnotowano 2 stycznia. W ostatni weekend marca, wraz z poniedziałkowym porankiem, aż 915 skontrolowanych kierowców miało w wydychanym powietrzu ponad 0,2 promila alkoholu – to tegoroczny haniebny rekord.

Warto zaznaczyć, że tylko w okresie ferii zimowych policja zatrzymała aż 8830 pijanych kierowców.

– W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, ze statystyk Policji wyraźnie wynika, że problem z pijanymi kierowcami nasila się w weekendy. Z kolei liczba zatrzymań w poniedziałkowe poranki sugeruje, że wiele osób siada za kierownicą, nie wiedząc, że wciąż są pod wpływem działania napojów wyskokowych. To tak zwana nieświadoma nietrzeźwość, czyli niebezpieczne przekonanie, że w organizmie nie ma już śladu po alkoholu – wyjaśnia Hunter Abbott, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense.

Surowe kary to wciąż za mało

Za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) grozi mandat w wysokości co najmniej 2500 zł. Za stężenie powyżej 0,5 promila kierowcy mogą zapłacić od 5 tys. do 60 tys. zł. W obu przypadkach otrzymuje się też 15 punktów karnych – maksymalną możliwą liczbę za pojedyncze zdarzenie.

Od 13 grudnia 2023 r. kierowcom mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu będą konfiskowane samochody. Auto stracą również ci, którzy spowodują wypadek w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila), jak i w przypadku recydywy. Hunter Abbott z AlcoSense przekonuje, że gotowość do jazdy najlepiej jest sprawdzić dobrej jakości alkomatem osobistym.

– W sytuacjach, w których mamy choć odrobinę niepewności co do swojego stanu, lepiej jest zrezygnować z prowadzenia samochodu. Mając pod ręką sprawdzony alkomat osobisty, możemy sami zbadać nasz organizm. Na rynku dostępne są urządzenia dorównujące dokładnością pomiarów sprzętowi używanemu przez Policję. Wykonanie takiego testu może uchronić nas przed skutkami decyzji, która w najlepszym przypadku mogłaby kosztować nas tysiące złotych, a w najgorszym – zdrowie i życie – przekonuje Abbott.

ZOBACZ TAKŻE:

Prawie 100 tysięcy pijanych kierowców

Fot. ma charakter poglądowy. Zawarte w materiale prasowym wyliczenia opracowano na podstawie dziennych statystyk publikowanych przez polską Policję (stan na 5.04.2023).