Podniesienie tych 11 rzeczy może oznaczać poważne kłopoty (video)

Gdybyście sto lat temu znaleźli na chodniku monetę, moglibyście uznać się za szczęściarzy. Dziś jednak podniesienie cennych rzeczy oznacza niekiedy kłopoty.

Jeśli zobaczycie leżący na ziemi przekaźnik radiowy, komórkę czy tablet nie dotykajcie ich. Mogą być niebezpieczne i leżeć tam celowo, żeby podniósł je ktoś ciekawski, na przykład wy. A co z kartą sim, słuchawkami czy książką? Jasna Stronę prezentuje listę przedmiotów, których lepiej nawet nie dotykać. Zresztą sprawdźcie sami!

ZOBACZ TAKŻE:

Pomimo panującemu przekonaniu ”znalezione nie kradzione”, karalnym jest zabranie dla siebie znalezionej cudzej rzeczy.

Jak informują mundurowi, każdy kto znalazł cudzą rzecz lub na przykład zabłąkane zwierzę jest zobowiązany w ciągu dwóch tygodni od dnia jej znalezienia do zawiadomienia o tym fakcie na przykład policji lub w inny możliwy sposób poszukać jej posiadacza. Znalazca może uwolnić się od odpowiedzialności za przedmiotowe zachowanie pomimo nie zawiadamiania policji lub stosownego organu, jeśli podjął stosowne kroki w celu poszukiwania właściciela rzeczy. Można na przykład zamieścić ogłoszenie w Internecie, prasie lub umieścić własne ogłoszenie w miejscach publicznych, których charakter na to pozwalają (tablice w parkach, słupy ogłoszeniowe itp.).

Pamiętaj: Nie zwracając znalezionej rzeczy dokonujemy przywłaszczenia. Jeżeli wartość tej rzeczy nie przekracza 500 złotych, popełniania się wykroczenie. W sytuacji gdy jej wartości przekracza kwotę 500 złotych, grozi odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa. 

Znalezione nie kradzione? Uwaga, to przekonanie to groźny mit!

Fot. główna ma charakter poglądowy.