13 powodów, aby odwiedzić Warszawski Festiwal Piwa. To już dziś!

Warszawski Festiwal Piwa to niepowtarzalna okazja, aby zapoznać się z aktualnymi modami, które rządzą światem piwa, oraz docenić poziom polskiego piwowarstwa. To także świetna przygoda dla osób poszukujących nowych doświadczeń i odkrywania ciekawych smaków – 60 browarów zaprezentuje łącznie ponad 700 zupełnie różnych piw. Z tego ponad setkę stanowią piwa premierowe i niedostępne poza festiwalami.

Organizatorzy z okazji trzynastej edycji festiwali przygotowali 13 powodów, aby odwiedzić Warszawski Festiwal Piwa

 1. Pomagamy Ukrainie

Brakuje mam słów, ale nie nadziei! Społeczność związana z piwem rzemieślniczym w ogromnym tempie zareagowała na bieżącą sytuację, tworząc specjalne piwa, z których dochód ze sprzedaży zostaje przekazywany na wszelkie akcje związane z pomocą Ukrainie. 

Ogromna liczba pomagających browarów pojawi się właśnie na 13. Warszawskim Festiwalu Piwa, czyniąc to wydarzenie jeszcze bardziej wyjątkowym! To praktycznie niepowtarzalna okazja do zakupu i spróbowania tych piw w jednym miejscu, ponieważ browary, które je uwarzyły są z całej Polski! Planujemy również wspólną akcję z Rak’n’Roll skierowaną również do pacjentów onkologicznych z Ukrainy.

https://www.thefirstnews.com/article/brewers-unite-to-help-human-suffering-caused-by-putins-war-on-ukraine-28433 

 1. Najciekawsze polskie browary poleją morze doskonałego piwa

Ponieważ obecność na festiwalu to dla piwowara najwyższy prestiż, rzemieślnicy już pół roku wcześniej zaczynają planować, jakie piwa uwarzyć na to wydarzenie. Dbają o swoją reputację przygotowując premiery i piwa specjalne, chcą pochwalić się co potrafią nie tylko przed gośćmi, ale też konkurencją. Szacujemy, że na 450 kranach zostanie polanych 700-900 zupełnie różnych piw, z czego ok. 100 będzie piwami premierowymi.

 1. Strefa foodtrucków

Nic nie łączy się z rzemieślniczym piwem tak dobrze, jak jedzenie przygotowane z pasją. Nawiązując do ponad stuletniej tradycji warszawskiego streetfoodu, w którym przenikały się smaki z różnych kultur i regionów, dbamy o to, aby oferta gastronomiczna była różnorodna i najwyższej jakości. Zapraszamy na pierogi gotowane na parze, kanapki z ozorkiem i szarpaną wołowiną, hamburgery wege, autorskie dania z podrobów i byczych jąder gotowane na otwartym ogniu, śledzie w bułce, pizzę pieczoną w piecu opalanym drewnem i wiele, wiele innych…

 1. Legendarne belgijskie browary

Browar Westmalle otwarto w 1836 roku w opactwie trapistów. Mnisi (którzy dziś wciąż stanowią ponad połowę pracowników) uwarzyli piwo od którego swoją nazwę wziął tripel, jeden z najpopularniejszych belgijskich stylów. Na festiwalu browar reprezentował będzie Bart Truyen, właściciel rodzinnej firmy która jest oficjalnym przedstawicielem Westmalle od prawie stu lat.

Browar Rodenbach powstał w 1821 roku. Jego specjalnością jest piwo z dodatkiem wiśni, sprzedawane tylko z beczek, niefiltrowane i niepasteryzowane. Smak owoców i drewna tworzy niesamowitą kombinację.

La Trappe to kolejny browar klasztorny, założony pod koniec XIX w. w Brabancji. Mnisi, których jednych z przykazań jest „czynić dobro” przekazują część zysków na organizacje charytatywne. Klasztorny kontekst i firmowy kielich, który przypomina naczynie sakralne dodaje produkowanemu piwu metafizyczny nimb. Mnisi żartują, że jednym z kluczowych składników jest – tak ważna w ich regule – cisza.

 1. Tradycje piwowarskie prosto z Frankonii

Brauerei Knoblach (Schammelsdorf). „Musi mieć jakość, świeżość i smak” – to naczelna zasada rodziny Knoblach, zajmującej się warzeniem piwa od 1880 r., a która przekłada się na doskonałe piwa. Browar Knoblach przywiązuje dużą wagę do surowców i przestrzegania bawarskiego prawa czystości. Klasyki, takie jak lager czy lekkie letnie piwo, warzone są według starych frankońskich receptur.

Brauerei Zehendner (Mönchsambach) to senna wioska w Górnej Frankonii, w której znajduje się browar, nie liczy nawet 100 mieszkańców. Należy do gminy Burgebrach i pomimo niewielkich rozmiarów jest prawdziwą instytucją w regionie. Sławę zawdzięcza miejscowemu browarowi Zehendner, który warzy tu od 1808 roku. Najbardziej znanym piwem jest lager i piwo pszeniczne. Koźlaki i piwa na specjalne okazje warzone są kilka razy do roku, tysiące butelek rozchodzi się wtedy w kilkanaście godzin, a mieszkańcy okolicznych wsi ustawiają się w długą kolejkę. Wszystkie piwa mają na etykiecie mrugającego mnicha, który spogląda złośliwie na piwosza, dzierżąc pełen kufel.

Mahr’s Bräu (Bamberg) są dumnym, choć małym, prywatnym browarem w Górnej Frankonii. Firma rodzinna, prowadzona od czterech pokoleń, jest mocno zakorzeniona w regionie od 1895 roku. Tanie piwo pozostawiają przemysłowi produkcji masowej. Ich piwo jest obecne na każdym kontynencie.

Kemker Kultuur (Münsterland) – Od 2017 roku warzy historyczne piwa. To, co Jan Kemker rozpoczął jako eksperyment, stało się reinkarnacją lokalnej historii piwowarstwa. Oryginalne składniki, dzikie drożdże i długie dojrzewanie w drewnianych beczkach sprawiają, że warzone piwa są wyjątkowe i bardzo złożone. To jedyny niemiecki farmerski browar – do produkcji piw Jan używa lokalnych owoców. Piwa warzone w regionie Nadrenii-Północnej Westfalii są dzikie i fermentują spontanicznie, dlatego są też odzwierciedleniem tego, jaki był rok dla lokalnych gospodarstw i rolników.

 1. Rak and Roll i PsiePomaga

Przelej na zdrowie

Na marcowym festiwalu nie zabraknie Rak’n’Rolla! – To już trzecia edycja, na której gościmy – mówi Łukasz Kościuczuk z Fundacji Rak’n’Roll. – Zachęcamy do odwiedzenia naszego stoiska i przelewania na zdrowie Rak’n’Rollowego Bezalkoholowego z Marakują. Ma ono moc pomagania w przejściu przez raka. Organizatorzy WFP przygotowują także licytację charytatywną na rzecz Rak’n’Rolla. – Dochód ze sprzedaży piwa i aukcji przeznaczymy na pomoc w przejściu przez raka, w tym na pomoc pacjentom onkologicznym z Ukrainy – dodaje Kościuczuk.

PsiePomaga

PsiePomaga to akcja mająca na celu pomoc zwierzakom ze stowarzyszeń Uszy do Góry oraz GRUPA RATUJ – przy zakupie każdego piwka z dobrych, rzemieślniczych browarów, złotówka trafia na potrzeby ich podopiecznych. Finał akcji odbędzie się Warszawskiego Festiwalu Piwa. Zapraszamy do wspólnej, bezpiecznej eksploracji lokalnych pubów oraz na festiwale piwa wraz z czworonożnymi pociechami i – przy okazji próbowania nowych smaków – zrobienia czegoś dobrego dla zwierzaków, które jeszcze nie znalazły swoich stałych domków. Wierzymy, że dobrzy ludzie piją dobre piwo!

 1. Pijalnia Ziół Dary Natury

Słynąca z najwyższej jakości ziół i żywności ekologicznej marka zaaranżuje przestrzeń bez alkoholu, ale za to pełną ziołowych smaków. Strefa Darów Natury będzie nawiązywać do warszawskiej Pijalni Ziół, która mieści się przy Placu Zbawiciela. Miejsce to podbiło serca mieszkańców stolicy nie tylko wyjątkową ofertą, ale także jedynym w swoim rodzaju wystrojem, który do złudzenia przypomina starą, podlaską zielarnię. I którego namiastkę zobaczymy w przestrzeniach zaaranżowanych specjalnie na potrzeby Festiwalu.

Licząca ponad 100 metrów strefa ziołowa, podzielona na część barową i sklepową, wypełni się regałami i stołami ze starego drewna, bukietami suszonych ziół i ich niepowtarzalnym, magicznym zapachem. W tak przytulnej atmosferze, odwiedzający festiwalową Pijalnię Ziół, będą mieli możliwość zrelaksowania się przy kubku aromatycznego, ziołowego naparu, a także zrobienia zakupów. W menu pojawią się regionalne, wyśmienite przekąski, kultowe desery Pijalni, np. ciasto pokrzywowe, ciasto Marcinek czy ciasteczka żołędziowe, mieszanki ziołowe do picia, m.in. Dla Nerwusów czy Dobry Humor, a także ekologiczne herbaty cejlońskie i ciekawe napoje ziołowe w wersji na zimno. Część sklepową zaś wypełnią topowe produkty marki Dary Natury, wśród których znajdą się zarówno suszone zioła jednorodne, jak i ziołowe mieszanki, klasyczne herbaty, kawy roślinne, najwyższej jakości przetwory, przyprawy i wiele, wiele innych, ekologicznych wyrobów.

 1. I Piwne Mistrzostwa Sensoryczne Polski – Nadwiślańska Olimpiada Sensoryczna

Często jest tak, że jeśli w świecie kraftu dzieje się coś nowego, to ma to miejsce podczas Warszawskiego Festiwalu Piwa. Tym razem zapraszamy na Pierwsze Piwne Mistrzostwa Sensoryczne Polski –  Nadwiślańską Olimpiadę Sensoryczną! Absolutnie innowacyjna inicjatywa, której celem jest wyłonienie najlepszego pośród najlepszych. Kto zostanie Mistrzem Polski, najtrafniej odgadując różnice sensoryczne pomiędzy poszczególnymi piwami? Tego dowiemy się podczas WFP13.

 1. Parostacja – strefa sauny i relaksu

Saunowóz, zwany także PAROSTATKIEM to całkiem spora jeżdżąca alternatywna sauna, która zaparkuje, a może zakotwiczy na 3 dni Warszawskiego Festiwalu Piwa. Jednorazowo w środku zmieści się nawet 15-17 osób. Wokół sauny powstanie wyjątkowa strefa relaksu – leżaki, ognisko i specjalne atrakcje, które na ten moment pozostaną naszą tajemnicą.

Alternatywną saunę proponujemy przede wszystkim przed degustacjami, ponieważ zarówno przed jak i w trakcie saunowania alkohol jest niewskazany, z drugiej strony lekkie piwo po saunie nawadnia doskonale. W Parostacji proponujemy różne sposoby korzystania z sauny: festiwal to święto, więc będziemy świętować: puszczać muzykę, śpiewać, a może i nawet tańczyć nie tylko przed sauną, ale i w saunie.

Samo siedzenie w cieple dobrze zrobi w marcowy weekend, ale jakby samego gorąca było mało to będziemy zachęcać do masaży i peelingów, a o pełnych godzinach warto sprawdzić specjalne witkowe seanse z użyciem gorących dębowych i brzozowych witek, którymi można masować, ugniatać i chłostać, co jest ekstremalnie przyjemne, a na poziomie fizjologicznym poprawia ukrwienie skóry i przesuwa limfę.

Warto zabrać ze sobą trzy ręczniki (jeden do wytarcia, drugi do siedzenia na nim w saunie, trzeci do okrycia się) i klapki. 

 1. Stany – szałowa jazda

Przy okazji 13 edycji WFP rozwijamy współpracę z Działem Rolnym Ambasady USA, który w ramach projektu DelicioUS został głównym sponsorem I Piwnych Mistrzostw Sensorycznych Polski – Nadwiślańskiej Olimpiady Sensorycznej. Planujemy także rozmowę na Scenie Głównej o turystyce piwnej w Ameryce, wykład o chmielach amerykańskich oraz wiele innych aktywności związanych z kolebką rzemieślniczego piwa.

Amerykańskie GigaGry

Coraz więcej osób nigdy nie zaznało przyjemności gry w kapsle na szkolnym podwórku… Dla jednych to nowe doświadczenie, dla innych powrót do nostalgicznego świata dzieciństwa: na festiwalu będziecie mogli spróbować swoich sił z przyjaciółmi! Pojawią się też nowości z arsenału Giga Gier: cornhole, giga chińczyk w naszej wariacji „wyścig” i connect 4. Nasze gry wspaniale komponują się z każdym stylem kraftowego piwa, zapraszamy do zabawy!

Untappd

Najpopularniejszy serwis oceny piwa na świecie – Untappd – został oficjalnie partnerem Warszawskiego Festiwalu Piwa! Po raz pierwszy w Europie jeden z najważniejszych piwnych festiwali łączy swoje siły z amerykańską aplikacją. Oceny w serwisie są bardzo istotne dla browarów – to nimi klienci, właściciele pubów i hurtowni kierują się decydując się na zakup piwa. Jako pierwszy festiwal stworzyliśmy też wirtualnego badga – odznakę która wypromuje nasz festiwal wśród miłośników aplikacji. W ramach współpracy – razem z browarami – przygotowujemy specjalną listę piw, które pojawią się na festiwalu, a najlelpsze z nich włączymy do specjalnego zestawu, który będzie można nabyć po imprezie.

 1. Gry planszowe

Wydawnictwo FoxGames stworzy na festiwalu wyjątkową Strefę Gier Planszowych (2 piętro). Na miejscu będzie można przysiąść się do wolnego stolika i zagrać w wybraną planszówkę, której zasady chętnie wytłumaczą animatorzy. Od pewnego czasu gry planszowe są nie tylko coraz bardziej popularne, ale też – dzięki pracy pasjonatów – coraz ciekawsze i zaskakujące. Dodatkowo na miejscu będzie można nabyć gry wydawnictwa w atrakcyjnych cenach.

 1. Flippery i automaty do gry

Dla gości – nieodpłatnie – dostępne będą flippery i konsole do gier, które na fali nostalgii stają się coraz popularniejsze. W specjalnej strefie relaksu na 1. piętrze festiwalu starsi goście będą mogli sobie przypomnieć czasy dzieciństwa, a młodsi spróbować sił i refleksu na automatach, które kiedyś rozpalały wyobraźnię lepiej niż dziś kino 3D. To wyzwanie tym większe, że poziom zręczności może być odwrotnie proporcjonalny do czasu spędzonego na festiwalu…

 1. Szklanki i inne gadżety

Odpowiedzialnie, lokalnie, z głową i pomysłem – właśnie tak powstawały gadżety 13. edycji WFP.  Koszulki w dwóch autorskich wzorach, wykonane w polskich szwalniach, z najlepszych materiałów, podobnie jak turbowytrzymałe plecaki, czy przyPINki wyprodukowane w duchu zero waste i do tego ręcznie malowane są kolejnym powodem, dla którego trzeba odwiedzić Warszawski Festiwal Piwa. Nie sposób nie wspomnieć o aż trzech rodzajach szklanek, z czego ta ostatnia utrzymywana jeszcze w tajemnicy, stanie się absolutnym sztosem. Każdy, kto ceni sobie wyjątkowość, odnajdzie ją w gadżetach WFP.

 1. Warto odpocząć i znaleźć czas dla siebie oraz bliskich

Tak po prostu – spotkać się ze znajomymi, przebić piątkę z rzemieślnikami, wskoczyć do sauny, napić się wyjątkowych ziół, odkryć wyjątkowe smaki, pograć w gry i odpocząć, bo wszyscy bardzo na to zasłużyliśmy! 

13 edycja Warszawskiego Festiwalu Piwa – jednego z najważniejszych wydarzeń dla miłośników piwa rzemieślniczego w Europie odbędzie się w strefie VIP Stadionu Legii Warszawa w dniach 24-26 marca.

WieleLiter.pl