Piją wódkę w temperaturze minus 40 st. C (niesamowite video)

Klasyczna wódka, czyli zawierająca 40 procent objętości alkoholu, zamarza w temperaturze około minus 27 stopni Celsjusza. Jak jednak będzie wyglądała wódka, która zamarzła w temperaturze minus 40 Celsjusza? Rosjanie to wiedzą.

Jeżeli chcesz się przekonać, koniecznie zobacz ten krótki filmik. Zanim go obejrzysz zerknij na kilka ciekawostek na temat wódki. 

1. Plotka głosi, że 10 000 000 litrów wódki zostało rozlanych na warszawską ulicę w 1915 roku.
Ta niezwykła i niezwykła sytuacja miała miejsce na ulicy Ząbkowskiej. Sprawcami byli żołnierze rosyjscy, którzy po opuszczeniu Warszawy w 1915 roku trzymali rozkaz zniszczenia całego alkoholu przechowywanego na ulicy Ząbkowskiej. I tak przez ulicę spływało 10 000 000 litrów alkoholu.

2. Pablo Picasso kochał polską wódkę.
Potwierdza to słynny cytat artysty: „Trzy najbardziej zdumiewające rzeczy w minionym półwieczu to The Blues, Cubism and Polish Vodka”. 

3. Polska wódka była nieodzownym towarzyszem popularnej warszawskiej potrawy.
Więc co to było? W przeszłości ludzie w Warszawie często obżerali się kłusakami w galaretce podawanymi z dwoma strzałami polskiej wódki. Danie nazywane było „lornetką z galaretką” i było wtedy bardzo typową przystawką!

4. Do zbudowania wieży o wysokości Pałacu Kultury i Nauki potrzeba 846 butelek polskiej wódki.
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ma 237 metrów wysokości. Aby zbudować wieżę o tej samej wysokości, trzeba znaleźć około 846 półlitrowych butelek polskiej wódki. To brzmi jak wyzwanie…;-)

5. Przed wojną polska wódka była podawana w mikadkach.
Czym jest mikadka? To po prostu nazwa małej szklanki, w której znajduje się około 50 ml wódki. Co ciekawe, było kiedyś powiedzenie „pić mikadkę wódki z katolikiem”, co oznaczało wypicie małej szklanki wódki z łowcą śledzi! Źródło MuzeumPolskiejWodki.pl

Pamiętajcie tylko, aby delektując się tym lub innym alkoholem zachować umiar, coby następnego dnia nie usłyszeć tupotu białych mew. ;-)

Tupotem białych mew zwykło określać się poranną niedyspozycję, czyli popularnie mówiąc – kaca. Wiążące się z nim ból głowy, odwodnienie, zmęczenie, a także nadwrażliwość na światło i hałas, rozdrażnienie, zawroty głowy, nudności czy wymioty to nic miłego.  Autorzy kampanii “Alkohol. Zawsze Odpowiedzialnie” prezentują kilka porad i wskazówek dotyczących tego, jak rozsądnie spożywać alkohol.  Znajdziecie je TUTAJ.

Fot. główna screen YT.
 

WieleLiter.pl