Czy nieśmiertelność jest możliwa? Okazuje się, że TAK!

Ludzka nieśmiertelność to póki co zagadnienie science-fiction. Czy jednak życie wieczne jest obecnie możliwe? Otóż okazuje się, że tak! Pewien parzydełkowiec (czyli potocznie meduza), Turritopsis dohrnii, jest, uwaga, nieśmiertelny! Cokolwiek w jego długim życiu się wydarzy, poddaje swoje komórki swoistemu recyklingowi i… żyje dalej. W świecie zwierząt jest też kilka innych rekordzistów w dziedzinie długości życia!

– Wśród ssaków jesteśmy niepokonani, ale… tylko na lądzie. Wal grenlandzki żyje nawet 200 lat! W przypadku tego morskiego ssaka zaśpiewać „sto lat” byłoby nie na miejscu! – uśmiecha się Katarzyna Walowska z wrocławskiego zoo. – Są też ptasi rekordziści. W Adelaide Zoo w Australii kilka lat temu zdecydowano się na uśpienie najstarszego ptaka. Był nim czerwonak (flaming), który osiągnął wiek 83 lat. Jeśli jednak chodzi o dziko żyjące ptaki, udokumentowano żurawia białego, który dożył do 82 lat.

Gady jednak wygrywają w kategorii długowieczność. Żółw promienisty o imieniu Tu’i Malila żyjący na Tonga Island w Polinezji przeżył 188 lat. Obecnie można go zobaczyć w gablocie muzealnej Pałacu Królewskiego w jego rodzinnych stronach.

– Płazy nie kojarzą się z długim życiem, ale… olbrzymia salamandra japońska zamieszkująca Artis Zoo w Amsterdamie (Holandia) osiągnęła wiek 52 lat. A co można powiedzieć o najstarszej rybie? Otóż samica karpia Koi o imieniu Hanako odpłynęła w wieku… 226 lat! Przeżyła nieświadoma tego, co działo się poza jej zacisznym stawem: dzieł Mozarta, francuskiej rewolucji, czy lądowania na księżycu – podkreśla Katarzyna Walowska. 

Jeśli chodzi o bezkręgowce to wspomniany wyżej Turritopsis dohrnii, jest nieśmiertelny. Cokolwiek w jego długim życiu się wydarzy, meduza redukuje się do galaretki (bloba), gdzie poddaje swoje komórki swoistemu recyklingowi – zmieniają się ich funkcje, ciało się przebudowuje, po czym Turritopsis… żyje dalej.

ZOBACZ TAKŻE:

Niezwykłe nagranie rysiej mamy z czterema młodymi (video)

Fot. Bachware/Wikimedia. Źródło ZOO Wrocław

WieleLiter.pl