Niepozorna roślina o wielkiej mocy

Wiele osób szuka skutecznych sposobów na jak najdłuższe zatrzymanie młodości. Wydają krocie na drogie kremy i maseczki. Czasem jednak wystarczy poszukać bliżej natury, aby odkryć rośliny, których właściwości doskonale działają na naszą skórę. 

Aloes stosowany jest w kosmetyce już od dawien dawna. Dziś jednak na nowo zyskuje niesamowitą popularność. Nic zresztą dziwnego, aloes przeciw starzeniu potrafi zdziałać cuda!

Właściwości aloesu

Aloes jest bardzo niepozorną rośliną. Pochodzi z rodziny sukulentów i już od ponad 2000 lat wykorzystywany jest w kosmetyce na całym świecie. Roślina ta posiada szczególne właściwości przyśpieszające gojenie ran, a także skaleczeń, czy oparzeń. Bardzo często wykorzystywany jest jako składnik na przykład gotowych żeli na oparzenia słoneczne. Coraz częściej wykorzystuje się aloes przeciw starzeniu.

Aloes przeciw starzeniu skóry

Wszystko dzięki jego właściwościom przeciwzapalnym i zawartości składnika biorącego udział w stymulacji fibroblastów, czyli acemanannu. Pobudza on procesy naprawcze w organizmie. Dzięki temu zwiększa się synteza kolagenu, a my zyskujemy młodszy i bardziej promienny wygląd. Warto więc stosować kosmetyki z dodatkiem aloesu jako prewencję przeciwko starzeniu się skóry.

Ponadto aloe vera ma właściwości wspierające układ odpornościowy (immunologiczny), dzięki zawartości niezwykle cennego składnika – acemanannu. Bierze udział w stymulacji fibroblastów, produkcji tkanki łącznej i pobudza procesy naprawcze organizmu, poprzez zwiększenie syntezy kolagenu. Ponadto posiada udowodnione działanie: przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne,  przyśpieszenia gojenia ran, immunomodulujące.

Z aloesu można też w prosty sposób przygotować domowy żel dezynfekujący z aloesem. Do wykonania żelu potrzebny nam będzie spirytus (ok. 75 ml) oraz żel aloesowy (ok. 25 ml). Żel aloe vera możemy kupić gotowy lub uzyskać z hodowanego w doniczce aloesu. Składniki w podanych proporcjach wlewamy do przygotowanej wcześniej, czystej miseczki i energicznie mieszamy, aż stworzą jednolity płyn. Kawałki aloesu mogą wytworzyć pływające pulpy, jednak nie musimy się tym przejmować. Gotowy, domowy żel dezynfekujący z aloesem przelewamy do wygodnego pojemniczka, np. z dyfuzorem. Przed każdorazowym użyciem warto wstrząsnąć opakowaniem, aby oba składniki ponownie dokładnie się wymieszały.

ZOBACZ TAKŻE:

Czy wiecie, że nietoperze nie wplątują się we włosy?

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło mat. prasowe Lanzaloe Polska