Dwie osoby, 12 krajów, 7200 kilometrów i to wszystko pieszo!

Jako pierwsi Polacy chcą pokonać pieszo trasę 7200 kilometrów z Santiago de Compostela w Hiszpanii do Stambułu w Turcji. Swoją wędrówkę chcą rozpocząć na początku marca. Zamierzają dziennie przejść ok. 30-40 kilometrów aż do września. Odcinek turecki, podobnie jak rumuński, nie jest jeszcze wyznaczony, ale po przeanalizowaniu trasy i wytycznych, uznali, że dadzą radę się z nimi uporać.

Reklama

Milka i Marmol, czyli, jak sami o sobie mówią – dwójka zapaleńców, którzy mają niecny plan pokonania europejskiego szlaku pieszego E3 w czasie ok. 7 miesięcy. Kochają góry, a ich pasją są biegi górskie. Na swoim koncie mają też już niejeden ultramaraton i niejedną wędrówkę. Tylko w 2019 roku wspólnie zrobili 27 szczytów Korony Gór Polski w 5 dni i 9 godzin i 4 minuty. Dodatkowo Marmol ukończył dwa „biegi potwory”: STUMILAKA – 178km 9400 przewyższeń i Bieg 7. Szczytów 240 km i 7700, a Milka bieg KBL 110 km i 3600.

Trenujemy 5-6 razy w tygodniu, łącząc przyjemne z pożytecznym. Zazwyczaj nasze długie wybiegania, wychodzenia bądź „wyjeżdżania” rowerowe planujemy tak, by zwiedzać najpiękniejsze zakamarki okolicy, w której aktualnie się znajdujemy. Dodatkowo po takim treningu możemy zrobić research pobliskich knajpek, restauracji czy schronisk w poszukiwaniu najlepszych smakołyków – podkreślają Milka i Marmol.

Przed nimi kolejne wyzwanie – europejski długodystansowy szlak pieszy oznaczonym symbolem E3, jest znakowanym szlakiem turystycznym, jednym z 11 europejskich szlaków wędrówkowych. E3 łączy brzegi Atlantyku z Morzem Czarnym. Jego długość wynosi ok. 7500 km w 12 krajach: Turcji, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech, na Słowacji, w Polsce, Czechach, Niemczech, Luksemburgu, Belgii, Francji i Hiszpanii. W Turcji i Rumunii trasa szlaku nie jest jeszcze zaplanowana, ani tym bardziej wyznakowana w terenie. Odcinek z Węgier do wschodniej części Niemiec pokrywa się w większości z przebiegiem dawnego Międzynarodowego Górskiego Szlaku Przyjaźni Eisenach – Budapeszt, który włączono w trasę E3 po upadku socjalizmu w Europie wschodniej. W Bułgarii pokrywa się z trasą szlaku Kom-Emine, który przebiega cały kraj grzbietami Starej Płaniny.

Przebieg szlaku w Polsce

Szlak E3 w Polsce składa się z 2 odcinków: sudeckiego i karpackiego. Pierwszy prowadzi przez większość pasm górskich Sudetów z Jakuszyc (koło Szklarskiej Poręby) do Boboszowa (koło Międzylesia). Jest znakowany kolorem niebieskim (jedynie odcinki łącznikowe prowadzące do granicy państwa kolorami zielonym i żółtym. Długość tego etapu to ok. 300 km. Odcinek karpacki jest połowę krótszy, z długością około 160 km.

– #E3dlaPolaków, bo tak z przymrużeniem oka nazwaliśmy ten projekt, (ale również dlatego że jako pierwsi spróbujemy go przejść) obejmuje trasę prowadzącą przez 12 krajów Europy: Hiszpania (ok. 840 km), Francja (ok. 964 km), Belgia (ok. 174 km), Luksemburg (ok. 235 km), Niemcy (ok. 1172 km), Czechy (ok. 743 km), Polska (ok. 460 km), Słowacja (ok. 491 km), Węgry (ok. 293 km), Rumunia (ok. 670 km), Bułgaria (ok. 700 km), Turcja(400 km). Razem ok 7200 km trekkingu. Zamierzamy wyruszyć na początku marca i iść ok. 30-40 kilometrów dziennie do września. Podróż obejmie wyznaczony szlak z Santiago de Compostela do Stambułu w Turcji. Odcinek turecki, podobnie jak rumuński, nie jest jeszcze wyznaczony, ale po przeanalizowaniu trasy i wytycznych, uznaliśmy, że damy radę się z nimi uporać – informują.

12 par butów

Zanim wyruszą, czekają ich spore przygotowania. Kompletowanie sprzętu, butów, których potrzeba będzie ok 12 par. Muszą również wytyczyć miejsca do których zostaną dostarczone. Wyznaczyć punkty, w których będą nocować (poza namiotem, który awaryjnie będą mieć przy sobie.) Prócz niezbędnych do przetrwania rzeczy, chcą zabrać ze sobą mnóstwo „pomocy” do ładowania sprzętów takich jak telefon, laptop, kamerka. Zaplanowali, że będą zdawać relacje w miarę możliwości regularnie z poszczególnych miejsc na mediach społecznościowych, poza tym zbiorą materiały, którymi podzielą się po zakończeniu projektu.

–  Szukając materiałów do wyprawy, okazało się, że jest ich naprawdę niewiele. Uznaliśmy zatem, że powstanie przewodnika po szlaku znacznie ułatwi kolejnym wędrującym przygotowania. Oprócz tego jest to szlak turystyczny więc widoków zapewne nam nie zabraknie. Aby podzielić się z wami tymi cudeńkami natury, zamierzamy zmontować film z kamerek go pro. Będzie on z dwóch perspektyw – okiem Milki i Marmola. Wyprawa ma również na celu promowanie turystyki pieszej, zdrowego stylu życia, poznaniu Europy turystycznie oraz promocji Polski i zachęcenie do jej zwiedzania –  podkreślają.

Jeśli chcesz wesprzeć ich niezwykły projekt, wejdźcie na stronę zrzutka.pl.

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *