Dobrze jest popatrzeć na żubra na „stołówce” ;-) (video)

Dziś (22 grudnia) przypada pierwszy dzień astronomicznej zimy. To idealna pora, aby na żywo podglądać życie króla polskich puszcz – żubra. Kamera śledzącą poczynania tych zwierząt jest zainstalowano na polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej. To jedno z miejsc, gdzie leśnicy wykładają zimą karmę dla żubrów, dlatego te i inne zwierzęta chętnie odwiedzają polanę i spędzają na niej dużo czasu. 

W nocy obserwację umożliwiają reflektory podczerwieni. Zwierzęta nie widzą tego światła, więc nie wpływa ono na ich zachowanie i dobowy rytm życia. Kamerę można zdalnie obracać i przybliżać obraz. Na polanie obaczymy tam nie tylko króla polskich puszcz. „Stołówka” zwabia też inne zwierzęta: jelenie, zające, dziki czasem pojawi się kuna czy lis, co dzień przylatują stada sójek, dzwońców i trznadli.

Leśnicy wykładają im głównie siano, ale też owies, buraki czy kukurydzę. Pomaga to zwierzętom przetrwać trudne miesiące, gdy pokrywa śnieżna utrudnia dostęp do pokarmu, powstrzymuje je też przed zgryzaniem młodych drzewek w lesie lub wyrządzaniem szkód na polach rolników. Transmisja online potrwa mniej więcej do połowy marca, gdy budząca się wiosną do życia roślinność sprawi, że żubry bez trudu będą mogły znaleźć sobie pokarm w dowolnym miejscu puszczy i leśna stołówka przestanie być dla nich atrakcyjna.

Transmisję znajdziecie na stronie Lasów Państwowych.

Ruch jak na autostradzie, czyli jak chadzają nocą dzikie zwierzęta (video)

Fot. główne ma charakter poglądowy. Źródło lasy.gov.pl

WieleLiter.pl