Apka do walki z marnowaniem jedzenia zadebiutowała w Polsce

Od teraz wszyscy głodni, którym los naszej planety nie jest obojętny, mogą stanąć do walki z marnowaniem i wyrzucaniem jedzenia. Użytkownicy aplikacji Too Good To Go mogą uratować przed wyrzuceniem produkty i potrawy z ulubionych restauracji, sklepów czy piekarni. Paczki-niespodzianki z niesprzedanym danego dnia posiłkiem w atrakcyjnej cenie można zamówić ponad 60 miejsc w Warszawie, a liczba miejsc sukcesywnie rośnie.

Reklama

Od zasadzenia marchewki po podanie jej na stół – w produkcji żywności marnują się nie tylko same produkty, ale także mnóstwo wody, ziemi czy też ludzkiej pracy. Marnowane jedzenie odpowiada aż za 8% globalnej emisji gazów cieplarnianych, które, jak już powszechnie wiadomo, mają fatalny wpływ na planetę!

Wśród krajów Unii Europejskiej, gdzie działa Too Good To Go, Polska plasuje się na niechlubnym trzecim miejscu pod względem ilości marnowanej żywności – wyrzucany 9 milionów ton rocznie, czyli 236 kg w roku na osobę! To zatem dobry moment na wejście aplikacji do Polski.

Too Good To Go to wywodząca się z Danii aplikacja, dzięki której niesprzedana danego dnia żywność, zamiast lądować w koszu, staje się wspaniałym posiłkiem-niespodzianką. Sklepy i restauracje codziennie oferują świeże produkty, takie jak np. pieczywo, owoce, świeże kanapki, sałatki czy też pełne dania. Choć każde z przedsiębiorstw stara się sprzedać wszystkie porcje czy sztuki, nie zawsze się to udaje. W ten sposób całkowicie świeże i dobre jedzenie może wylądować w koszu. Dzięki aplikacji użytkownicy mają szanse uratować przez wyrzuceniem pełnowartościowe produkty czy posiłki kupując je w bardzo atrakcyjnych cenach! Ten niewielki krok i zmiana myślenia człowieka może mieć wielki wpływ na planetę.

Globalną CEO firmy Too Good To Go jest Mette Lykke, która zarządza ponad trzystuosobowym zespołem. Jej misją jest zainspirowanie ludzi do walki z marnowaniem jedzenia i bardziej zrównoważonego stylu życia. Jest założycielką Endomondo, hitowej aplikacji dla fanów sportu z ponad 30 milionami użytkowników na całym świecie. Za polski oddział odpowiada Kuba Walasek.

Naszą misją jest stworzenie świata, w którym nie wyrzuca się jedzenia. Ze wszystkich sposobów na niszczenie środowiska – wyrzucanie jedzenia chyba jest tym najgłupszym. W końcu, dlaczego pyszne i świeże jedzenie musi wylądować w koszu? Wierzymy, że rozwiązanie problemu marnowania jedzenia jest w zasięgu ręki. Nawet drobne działania mogą przynieść wielkie rezultaty, szczególnie jak pojawiają się takie narzędzia do walki z marnowaniem, jak Too Good To Go – stwierdza Kuba Walasek.

Aplikacja działa w 12 krajach i ma już ponad 12 milionów klientów. Dzięki aplikacji zostało uratowanych już ponad 16 milionów posiłków, co ograniczyło emisję o ponad 41 tys. ton CO2.  Twórcy aplikacji dążą też do tego, aby opakowania, w którym będą przekazywane posiłki również były ekologiczne. 

Opakowania i torby, jakie oferujemy partnerom są produkowane w zrównoważony sposób, ale naturalnie nie mamy stuprocentowego wpływu na to czy z nich skorzystają i jak finalnie będzie zapakowane jedzenie. Zawsze jednak zachęcamy partnerów, aby używali kompostowalnych pojemników lub pozwalali użytkownikom przynosić własne. Użytkownikom komunikujemy już w aplikacji, by brali własne torby. Jeśli z kolei zależy nam na skorzystaniu z własnych opakowań, można również skontaktować się bezpośrednio z miejscem i zapytać o taką możliwości. Czasem jedzenie pakowane jest wcześniej ze względów logistycznych, ale czasem nie ma przeszkód – wyjaśnia w rozmowie z reporterką WieleLiter.pl Magda Marzec, dyrektorka marketingu Too Good To Go.

Ile to kosztuje?

Jak dodaje, celem aplikacji jest walka z marnowaniem jedzenia, a nie oferowanie promocji. Cena to 1/3 kwoty wyjściowej, czyli jeśli jedzenie kosztuje oryginalnie np. 30 złotych, to w aplikacji zapłacimy za nie ok. 9,90 złotych. 

Ile wyrzucamy rocznie jedzenia?

● Niemcy – 11 milionów ton rocznie (137 kg na osobę) (BMEL, 2019)

● Wielka Brytania – 10.2 milionów ton rocznie (156 kg na osobę) (WRAP, 2018)

● Polska – 9 milionów ton rocznie (236 kg na osobę) (CEFO, 2017)

● Francja – 10 milionów ton rocznie (155 kg na osobę) (Le Monde, 2018)

● Włochy – 7,8 milionów ton rocznie (130 kg na osobę) (Eurostat, 2016)

● Hiszpania – 7,7 milionów ton rocznie (176 kg na osobę) (Menos Desperdicio, 2019)

● Dania – 716.000 milionów ton rocznie (124 kg na osobę) (DTU, 2017)

● Belgia – 3,8 milionów ton rocznie (345 kg na osobę) (Roels & Van Gijseghem, 2011)

● Holandia – 2,5 milionów ton rocznie (152 kg na osobę) (Samen tegen Voedselverspilling, 2015)

● Szwajcaria – 2,6 milionów ton rocznie (310 kg na osobę) (BAFU, 2019)

● Norwegia – 385.000 ton rocznie (73 kg na osobę) (Matvett, 2017)Insert content

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *