Martwe pszczoły – wzrusza Cię to?

– Gdyby na zdjęciu były martwe zwierzęta takie jak psy lub koty, byłyby setki wściekłych komentarzy. Gdyby na zdjęciu były ponętne dziewczyny skąpo ubrane, byłyby miliony polubień – podkreślają organizatorzy  akcji „Uratuj pszczołę”. 

Jak dodają, pszczoły są niczyją własnością, ani naszą ani Waszą. Jednak widok martwych pszczół wokół pasieki powoduje tragedię i niesamowity cios dla serca. To sprawia, że wiele osób odczuwa bezsilność, przygnębienie, a jednocześnie gniew wypełniający każdą komórkę  ciała. Niestety, to są „tylko” pszczoły, wybite przez niewłaściwe i nadmierne używanie pestycydów. 

Trudno sobie wyobrazić, jakie mogą być skutki wyginięcia pszczół, od ich pracy (zapylania) zależy bowiem 3/4 produkcji żywności jaką spożywa człowiek. Ich praca ma również wpływ na istnienie ogromnej ilości gatunków roślin i zwierząt, które żywią się nasionami i owocami powstałymi właśnie dzięki ich pracy. Albert Einstein powiedział: „Pszczoła jest podstawą życia na Ziemi, a gdy nie ma pszczół nie ma też pożywienia dla człowieka. Jeżeli wyginą pszczoły, ludzkość przeżyje jeszcze tylko cztery lata!”

Co możesz zrobić, aby pomóc pszczołom?

Przeciętny człowiek nie ma, poza podpisywaniem petycji, wpływu na skalę upraw monokulturowych czy na sposób używania pestycydów w rolnictwie. Jednak każdy z nas może przyczynić się do tego, aby pszczoły miały lepszy dostęp do zróżnicowanego pokarmu, co wpłynie na ich odporność i zdrowie:

  • Posadź na podwórku, w ogródku, lub na balkonie takie kwiaty, które dają pszczołom nektar i pyłek. Piękne, pachnące rośliny nie tylko urozmaicą pokarm pszczół, dzięki czemu będą one zdrowsze, ale również upiększą nasze otoczenie.
  • Jeśli 10 osób posadzi miododajne kwiaty na powierzchni odpowiadającej jednej doniczce balkonowej, to łączna powierzchnia takich pszczelich oaz będzie odpowiadać 750 boiskom piłkarskim!
  • Czy to coś zmieni? Tak! W Wielkiej Brytanii najmniejsze straty w populacji pszczół odnotowują ci pszczelarze, który mają swoje ule w obszarach wielkomiejskich gdzie, paradoksalnie, dzięki parkom i małym ogródkom roślinność jest bardziej urozmaicona niż na terenach rolniczych. Okazuje się, że dostęp do zróżnicowanego pokarmu jest ważniejszy niż zanieczyszczenie środowiska.

Jak to zrobić?

Dowiedz się tutaj, które z kwiatów pszczoły lubią najbardziej. Następnie kup nasiona i je wysiej. Nie czekaj, nie odkładaj tego na później, działaj! Szczegóły znajdziesz na stronie uratujpszczole.pl

Kochajmy pszczoły! Bo warto!

Fot. główne ma charakter poglądowy