“Biały kruk” trafił do Wałbrzycha

Osiem tysięcy złotych –  tyle kosztował zakup dwutomowej kroniki rodu Czettritzów, którą będzie dostępna w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Rodzina ta wywarła bardzo mocny wpływ na rozwój miasta Wałbrzycha i okolic. W samym mieście do dziś można znaleźć zabytki nawiązujące do tego rodu, m.in. zespół pałacowo-parkowy przy ul. Zamkowej, w którym obecnie mieści się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa.

Reklama

– Kronika została znaleziona w jednym z berlińskich antykwariatów. Dzięki wsparciu finansowemu gminy Wałbrzych udało się zakupić zachowane w idealnym stanie dwutomowe wydanie kroniki. Na Dolnym Śląsku są znane egzemplarze, które są dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu (wydanie dwutomowe) i w Bibliotece Pod Atlantami w Wałbrzychu (pierwszy tom). Egzemplarze znajdujące się w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu są w najlepszym stanie, można powiedzieć, że nie widać po nich upływu czasu. Nie będzie wystawiona na terenie stałej ekspozycji, ale będzie dostępna dla pragnących poznać historię miasta i regionu – podkreśla Jarosław Graniczny z Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.

Pierwsze historyczne wzmianki o rodzie Czettritzów pochodzą z XII wieku Według rodowej legendy Czettritzowie wywodzili się ze słowiańskich książąt, natomiast wiele wskazuje na to, że był to raczej ród pochodzenia germańskiego.   Na ziemi wałbrzyskiej Czettritzowie pojawili się najprawdopodobniej dopiero w XV wieku jako sukcesorzy zamku Neuhaus (Nowy Dwór) w obecnej dzielnicy Wałbrzych – Podgórze, zamku, którego ruiny zachowały się do dziś na  stożkowatym wzniesieniu o wysokości 618 m. n.p.m., zwanym Zamkowa Góra.  Więcej o samej rodzinie można przeczytać na stronie ksiaz.eu

Ponadto w Muzeum Porcelany można podziwiać przepiękną porcelanę śląską w stylu art déco z kolekcji Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Ireny i Romana Gatysów oraz Tomasza Mikołajczaka. Zobaczyć można będzie porcelanę pochodząca z manufaktur: Carla Tielscha ze Starego Zdroju (Altwasser), Carla Kristera z Wałbrzycha (Waldenburg), Hermanna Ohme ze Szczawienka (Niedersalzbrunn), Reinholda Schlegelmilcha w Tułowicach (Tillowitz), Fabryki Porcelany Giesche z Bogucic (Bogutschütz), Huty Franciszka z Rudy Śląskiej – Bykowiny, Brzezinki, Tuppack i Steinmann z Parowej (Tiefenfurt), Jaworzyny Śląskiej, Żar (Sorau), a także z Fabryki Porcelany w Stanowicach pod Strzegomiem (Stanowitz bei Striegau). Wystawie towarzyszy piękna aranżacja i prezentacja multimedialna na temat stylu art déco. Ekspozycja będzie czynna do końca wakacji. 

Ciekawostką są też warsztaty artystyczne “Wakacje w Muzeum Porcelany. To propozycja dla każdego, kto chce w ciekawy i kreatywny sposób spędzić czas wolny. Zajęcia potrwają do 2 września. Cena warsztatów: 12 złotych. Zapisy pod numerem telefonu: 74 664 60 30.

Muzeum, które przywołuje rodzinne wspomnienia

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *