Pogryzienie na plaży miejskiej w Gdyni

Kilka dni temu biegający po gdyńskiej plaży pies ugryzł jednego ze spacerujących tam mieszkańców. Czworonóg był spuszczony ze smyczy i nie miał kagańca. Właścicielka zwierzaka zapłaciła mandat. Ale czy to rozwiązuje problem?

Reklama

Właścicielka dwóch psów spacerowała z nimi po plaży miejskiej Śródmieście. Czworonogi były spuszczone ze smyczy i nie miały kagańców. Jeden z nich podbiegł do przypadkowego mężczyzny i go ugryzł. Właścicielka została ukarana przez funkcjonariuszy straży z art. 77 kodeksu wykroczeń mandatem karnym w wysokości 250 złotych. Na szczęście pies jest zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.

Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gdyni, z psem należy chodzić na smyczy. Rasy psów lub ich mieszańce, uznane za niebezpieczne dodatkowo muszą być w kagańcu. Psa można spuścić ze smyczy wyłącznie wtedy, gdy ma założony kaganiec – wyjaśnia Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni.

Należy też przypomnieć, że od 1 maja do 30 września obowiązuje zakaz wprowadzania psów na plażę. Nie dotyczy to miejsc wyznaczonych, tzw. plaż dla psów. W Gdyni znajdują się w Orłowie oraz na Babich Dołach.

Nasuwa się więc pytanie – gdzie pies mieszkający w mieście ma się wybiegać? W Gdyni działają cztery wybiegi dla psów i dwie tzw. psie plaże. Pierwsza z plaż znajduje się w Orłowie, pomiędzy wejściem nr 18 a 19. Szczególnie w weekendy miejsce to tętni życiem. Druga gdyńska psia plaża została uruchomiona na fali popularności plaży w Orłowie. Znajduje się ona na drugim końcu miasta – w nadmorskiej dzielnicy Babie Doły. Tam, przy wejściu na plażę GDY 4, do dyspozycji czworonogów jest 200 metrów wydzielonej linii brzegowej. Paradoksalnie w miejscach takich, jak to, panuje dużo większa dyscyplina, jeśli chodzi o utrzymywanie porządku. Właściciele psów sprzątają po swoich pupilach i nie ma mowy o zanieczyszczaniu terenu w jakikolwiek sposób.

Ci, którym znudzi się spędzanie wolnego czasu na piasku, mogą przenieść się do sąsiedniej dzielnicy Oksywie na drugi wybieg dla psiaków. Tak zwana Łączka Merdających Ogonów znajduje się u zbiegu ul. Podchorążych i Godebskiego (zaraz za pocztą). Na ogrodzonym i uporządkowanym terenie o powierzchni niemal tysiąca metrów kwadratowych zbudowano tor przeszkód dla psów i ławki.  Dwa pozostałe, mniejsze wybiegi dla czworonogów znajdują się także na Kamiennej Górze (na terenie za Gimnazjum nr 11 przy ul. Słowackiego) oraz na Obłużu przy ul. Tucholskiej 3. Zarówno z wybiegów, jak i psich plaż, korzystać można cały rok.

Więcej informacji o sprawach psów mieszkających w mieście na stronie Gdynia.pl/pies.

Każdy z nas spotkał się z widokiem psa, biegającego bez smyczy i właściciela krzyczącego z oddali: “On nie gryzie”. Nie każdy ma ochotę na spotkanie z psem, nie każdy pies ma ochotę na zabawę z innym czworonogiem. I należy to uszanować. 

ZOBACZ TAKŻE:

Przedszkolaki apelują: Nie o taką KUPĘ zabawy tu chodzi!

Fot., źródło Gdynia.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *