W oczekiwaniu na #royalbaby – zgłoś narodziny dziecka online!

Nawet książęcy tytuł nie zwalnia Anglików od obowiązku zarejestrowania dziecka w urzędzie. Mają na to czterdzieści dwa dni. Polacy mają tylko dwadzieścia jeden, ale za to narodziny malucha możemy zgłosić przez Internet. Do dziś z tej możliwości skorzystało ponad 33 tysiące rodziców. 

Reklama

Wielka Brytania i duża część świata żyje kolejnym odcinkiem sagi pt. #royalababy. Eksperci od dworskiej etykiety i portale plotkarskie nie ustają w spekulacjach kiedy i gdzie urodzi się pierwsze dziecko Księcia Harry’ego i Meghan Markle. Co zrobią rodzice tuż po powiększeniu rodziny? Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada: Na pewno będą musieli zgłosić narodziny malucha. W urzędzie.

W Polsce od 1 czerwca 2018 roku rodzice już nie muszą biec do urzędu, aby zarejestrować nowego członka rodziny. Mogą to zrobić przez Internet. Wszystko trwa kilka minut, pod warunkiem, że tata lub mama mają Profil Zaufany. Do dziś z tej możliwości skorzystało ponad 33 tysiące rodziców. Co ciekawe, najwięcej rejestracji narodzin online jest w poniedziałki. 

Usługa jest dostępna na stronie Obywatel.gov.pl, a cały proces to tylko pięć prostych kroków.

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem (zgłosić narodziny może mama lub tata).

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka.

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go Profilem Zaufanym.

Gotowe! Zgłoś urodzenie dziecka.

Urodzenie dziecka powinniście zgłosić w ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia. Kartę urodzenia wystawi upoważniona do tego osoba, która odebrała poród – np. lekarz lub położna. Przekaże ją do Urzędu Stanu Cywilnego najpóźniej trzy dni od jej wystawienia. Kierownik USC sporządza akt urodzenia w następnym dniu roboczym po dniu zgłoszenia urodzenia — pod warunkiem, że otrzymał kartę urodzenia dziecka. W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu – mogą się przydać gdyby kierownik USC potrzebował wyjaśnień.

Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch został zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną – na skrzynkę ePUAP, tradycyjną pocztą lub mogą je odebrać osobiście w urzędzie – dodaje.

Jeśli jeszcze nie macie, to podpowiadamy, że profil zaufany można założyć na dwa sposoby: skorzystać z bankowości elektronicznej (taką możliwość daje 10 banków, oto ich lista) albo założyć go przez internet, a następnie udać się do Punktu Potwierdzającego, w celu weryfikacji danych.

Profil Zaufany pomaga załatwić mnóstwo spraw. Przyda się rodzicom do złożenia wniosku o 500+, ale i do sprawdzenia e-PITa. Dzięki niemu złożą też o wniosek o dowód osobisty dla dziecka czy wyrobią Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – wylicza minister cyfryzacji.

A co z imieniem? Otóż nie ma sformalizowanej listy imion, które możesz nadać dziecku, ale pamiętajmy o pewnych ograniczeniach: nie możemy nadać dziecku więcej niż dwóch imion, imię nie może być ośmieszające ani nieprzyzwoite, imię nie może mieć formy zdrobniałej. Niezdecydowanym rodzicom polecamy ranking najpopularniejszych imion w Polsce w 2018 roku. Tam każdy znajdzie coś dla siebie. Znajdziecie go TUTAJ.

 

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *