Porywisty wiatr sprawiał, że pożar bardzo szybko się rozprzestrzeniał

Ponad trzy  godziny trwała walka z groźnym pożarem, który wybuchł dwa dni temu na terenie Nadleśnictwa Skarżysko. W ciągu zaledwie kilku godzin ogień zniszczył ponad dwadzieścia hektarów poszycia leśnego, traw i drzew. Najprawdopodobniej przyczyną pożaru było celowe podpalenie nieużytków w kilku miejscach jednocześnie.

Reklama

Dym zauważono tuż po godzinie 13. Płonęły nieużytki położone niedaleko lasu. Ogień, przy dużym wietrze i niskiej wilgotności traw i ściółki, szybko rozprzestrzenił się na pobliski las. Do gaszenia pożaru wysłano dwa samoloty gaśnicze, lekki samochód gaśniczy Nadleśnictwa Skarżysko i aż 22 jednostki straży pożarnej.

– Walka z żywiołem była bardzo trudna, do ugaszenia ognia konieczne były kolejne zrzuty wodne. Po ugaszeniu pożaru na pożarzysku przez całą noc pozostali dyżurni, którzy dogaszali pojawiające się zarzewia ognia spowodowane silnym wiatrem. W ciągu kilku godzin spłonęło ponad 4 ha poszycia leśnego oraz niskie drzewa i krzewy. Szacunkowa powierzchnia pożaru poza gruntami zarządzanymi przez Lasy Państwowe to ponad 20 ha! – wyjaśnia Michał Farys z Nadleśnictwa Skarżysko.  –Prawdopodobnie przyczyną pożaru było celowe podpalenie nieużytków w kilku miejscach jednocześnie. Z uwagi na porywisty wiatr pożar bardzo szybko się rozprzestrzeniał i był trudny do opanowania. Dopiero po godzinie 16 udało się opanować ogień – dodaje.

Od początku roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu lasy płonęły aż 69 razy, łącznie ogień zniszczył ponad 32 ha. Natomiast według Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności od początku roku odnotowano 1111 pożarów wszystkich lasów. W ciągu zaledwie czterech pierwszych dni kwietnia lasy płonęły prawie 500 razy.

 Sytuacja jest tragiczna, gdyż wilgotność ściółki w lasach jest bardzo niska. Leśnicy oraz strażacy apelują o nie używanie ognia w lesie oraz nie wypalanie traw i nieużytków – podsumowuje Michał Farys

ZOBACZ TAKŻE:

Las, którego już nie ma – rok po huraganie stulecia

Fot., źródło lasy.gov.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *