Żadne zwierzę nie jest zabawką!

Do okna życia Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami trafił Kiwi – “gorszy model kota”. Jego jedyną “winą” było to, że jako młody kot zaczepiał ludzi pazurkami i jego dotychczasowy opiekun uznał, że taki “agresywny” nie jest mu potrzebny, ale chętnie weźmie innego, tyle tylko, że “lepszego”…

Reklama

Okno życia dla zwierząt działa przy ul. Floriańskiej 53 w Krakowie już od dziesięciu lat. Powstało z inicjatywy KTOZ. Można tam anonimowo zostawić zwierzę, którego z jakichś powodów jego właściciel nie może zatrzymać w domu. Tym razem trafił tam młody kot.

Kiwi jako kocie dziecko przybłąkał się do pewnego sklepu i w nim zamieszkał. Zapowiada się na fajną historię…? Niestety! Kiwi dość szybko podrósł i – jak to młody kot –  zaczął zaczepiać klientów pazurkami. Jego dotychczasowy opiekun uznał, że taki “agresywny” kot mu niepotrzebny i odwiózł go do nas. Podpisując zrzeczenie zapytał czy w schronisku są inne kotki – bo on chętnie wziąłby kota, ale lepszego. Tak, dokładnie takich słów użył.  Gorszy model na szczęście znalazł już dom.  A my mamy nadzieję, że udało nam się pana przekonać, że żadne zwierzę nie jest zabawką… – podkreślają członkowie Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Przygarnięcie zwierzaka to wspaniała sprawa, ale także duża odpowiedzialność. Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Puławach przypomina, aby przed adopcją psa koniecznie odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

 • Czy wszyscy domownicy zgadzają się na psa? Jeżeli mieszkasz w wynajętym mieszkaniu, dowiedz się od właściciela mieszkania czy możesz trzymać zwierzęta.
 • Ile czasu jesteś w stanie poświęcić swojemu psu? Zbyt długie pozostawianie psa w domu samotnie, może spowodować niszczenie przez niego rzeczy, ze względu na nudę.
 • Czy będziesz w stanie wychodzić z psem systematycznie na spacery? Każdy pies, duży czy maleńki, potrzebuje ruchu i wybiegania codziennie.
 • Jakie warunki mieszkaniowe posiadasz? W jakiej okolicy mieszkasz? Nie każdy psiak nadaje się do trzymania w bloku oraz nie każdy może zamieszkać w budzie.
 • Czy wśród Twoich domowników nie ma alergików? Niestety, alergia jest dość częstym powodem dla których pies jest zwracany do schroniska, dlatego lepiej zorientować się wcześniej.
 • Czy wiesz co zrobisz z psem podczas wyjazdu lub urlopu? Istnieją hotele dla psów, można oddać psiaka pod opiekę komuś znajomemu lub zabrać czworonoga ze sobą. Jednak warto o tym pamiętać i już przed adopcją pomyśleć, które rozwiązanie jest najbardziej możliwe.
 • Czy masz świadomość tego, że pies będzie z Tobą dobrych kilka lub nawet kilkanaście lat? Pamiętaj, że pies żyje dość długo, bierze się go na zawsze, na dobre i złe. Pies da z siebie wszystko co najlepsze, pokocha Cię na zawsze i oczekuje do Ciebie tego samego.
 • Czy stać Cię na utrzymanie psa? Pies to nie tylko jedzenie. To również smycz, obroża, miski, legowisko, zabawki, pielęgnacja, coroczne szczepienia, wizyty kontrolne oraz leczenie psiaka w chorobie. Przemyśl dokładnie czy jesteś gotów na takie wydatki.

W przypadku adopcji kota, również warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • Ile czasu spędzasz poza domem? Z kotem nie trzeba wychodzić na spacer, ale kot potrafi się nudzić, a wtedy przychodzą mu do głowy różne dziwne pomysły. Czasem warto adoptować dwa koty, żeby miały towarzystwo podczas Twojej nieobecności.
 • Jeżeli wynajmujesz mieszkanie dowiedz się czy właściciel nie ma nic przeciwko trzymaniu kota w mieszkaniu.
 • Czy domownicy również są chętni żeby adoptować kota oraz czy żaden z nich nie jest uczulony?
 • Czy Twój kot będzie wychodził na zewnątrz czy też nie? Jeżeli nie to dokładnie zabezpiecz okna i balkon. Spraw, aby Twoje mieszkanie było dla nowego domownika bezpieczne.
 • Pomyśl co zrobisz z kotem podczas wyjazdu na wakacje lub urlop? Istnieją rozwiązania jak hotel, dobrzy znajomi, ale warto pomyśleć o tym już przed adopcją.
 • Czy jesteś świadomy, że kot to spore koszty utrzymania? To nie tylko jedzenie, ale również żwirek, kuwetka, pielęgnacja, opieka weterynaryjna, a przede wszystkim leczenie w trakcie choroby. Koty żyją krócej niż ludzie, ale mimo to należy mieć świadomość, że nasz pupil będzie żył jeszcze kilka lub kilkanaście lat. Dlatego adoptując zwierzaka trzeba brać go na zawsze, do końca jego dni.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Puławach .

ZOBACZ TAKŻE:

Zwierzę to nie prezent. Lepiej podaruj pluszaka!

Fot. główne Fb KTOZ 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *