WÓDKA wygrała konkurs Wikipedii


W tym roku Wikipedia, czyli największa wolna encyklopedia obchodzi swoje 18. urodziny. Z tej okazji zorganizowano konkurs, który polegał na rozbudowie artykułów tej encyklopedii, tak, aby ich jakość merytoryczna była na jak najwyższym poziomie. I jak widać nie tylko Wikipedia stała się pełnoletnia, ale jej hasła też. Pierwszym najlepszym hasłem w konkursie została bowiem wódka. Na drugim miejscu uplasowała się Polska szkoła filmowa, a na trzecim – orzeł bielik.

Reklama

Konkurs Wolna Polska-Wolna Wiedza został zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadaniem uczestników była praca nad poprawą jakościową haseł z tzw. Kanonu Polskiej Wikipedii. Kanon zawiera zbiór blisko 1500 najważniejszych haseł dotyczących Polski i Polaków. W 2019 roku najlepszym i najwartościowszym merytorycznie artykułem zostało hasło wódka. Jej rys historyczny, aspekty prawne, technologia produkcji, rynek, spożycie czy nawet znaczenie wódki w kulturze – hasło zostało obszernie opracowane, jest opatrzone grafikami, ilustracjami oraz poparte weryfikowalnymi źródłami.

Co prawda nie ma twardych dowodów, że wódka na pewno została wymyślona w Polsce, ale artykuł na Wikipedii mówi sam za siebie – powstał z tak ogromną pieczołowitością i dbałością o detale, że nawet abstynenci przeczytają go z przyjemnością. Wódka – na Wikipedii to samo zdrowie! – stwierdza prof. Dariusz Jemielniak, jeden z jurorów konkursu Wolna Polska-Wolna Wiedza.

Drugim nagrodzonym hasłem została Polska szkoła filmowa. Trzecim najlepiej opracowanym artykułem okazał się ten o orle bieliku. Hasło idealnie wpasowało się w stulecie obchodów niepodległości, jako, że to właśnie biały bielik znajduje się w godle Polski. W sumie w konkursie wzięło udział 26 haseł, do finału zakwalifikowano 8.  Więcej informacji znajdziecie na blog.wikimedia.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Zwierzęta “na bombie” ;-)

Fot. główne Wojciech Piechowski – Weselny toast, 1881

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *