Muzeum, łączące pokolenia obchodzi piękny jubileusz

Muzeum Śląskie w Katowicach świętuje 90-lecie istnienia. 23 stycznia 1929 roku na mocy ustawy Sejmu Śląskiego zostało utworzone jako pomnik 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziś ceny biletów na wszystkie wystawy wynoszą złotówkę! Ale to nie koniec atrakcji – w trakcie całego roku odbędzie się wiele wydarzeń związanych z jubileuszowymi obchodami.

Reklama

Od 90 lat Muzeum zatem stanowi ważny dla regionu i Polski ośrodek gromadzenia zabytków kultury. Jest miejscem dialogu z przeszłością, prezentując jednocześnie ważne dokonania współczesnej kultury i sztuki. Ciągłości jego 90-letniej tradycji nie wyznacza nieprzerwana działalność czy istnienie siedziby, ale 90-letnia kolekcja i misja ukazywania dziedzictwa ziemi śląskiej na tle ogólnopolskim. W związku z jubileuszem Muzeum Śląskie przygotowało zróżnicowany program wydarzeń zaplanowanych na cały 2019 rok.

Dla różnych pokoleń

Pragnąc podkreślić kulturowy i społeczny wpływ na otoczenie, Muzeum proponuje inicjatywy skierowane do zróżnicowanych grup wiekowych, podkreślając tym samym istotność dialogu międzypokoleniowego. Do najmłodszych widzów skierowane są dwa projekty Młode muzea dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz Muzeum Śląskie oczami dziecka, których celem jest zainteresowanie młodego pokolenia lokalną historią i bohaterami oraz uwrażliwienie na historię “małych ojczyzn”. Kontynuowane będą liczne zajęcia dla rodzin w weekendy, a także cykl Muzealny Uniwersytet Seniora.

Współpraca z innymi

Program jubileuszowych wydarzeń podkreśla także interdyscyplinarność oraz wzajemne przenikanie się takich dziedzin sztuki jak muzyka, teatr i sztuki wizualne. U zarania istnienia muzeum istotne było budowanie jej w bardzo konkretnym kontekście innych instytucji, dlatego też do włączenia się w obchody zostały również zaproszone zaprzyjaźnione instytucje kultury: Opera Śląska, Teatr Śląski, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Filharmonia Śląska oraz Biblioteka Śląska, Telewizja Polska oddział Katowice czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

Pogłębianie wiedzy eksperckiej

Ważnym elementem roku jubileuszowego będą również konferencje branżowe – inwentaryzatorów, bibliotekarzy, muzealników a przede wszystkim międzynarodowa konferencja “We are museums”, w której udział wezmą muzealnicy z całego świata. Jej tematem będzie odpowiedzialność muzeów za ochronę środowiska zarówno w swoim własnym otoczeniu, jak i poprzez uświadamianie konsekwencji antropocenu dla przyszłych pokoleń. Odwołując się do postindustrialnego dziedzictwa regionu, Muzeum Śląskie stworzy platformę dyskusji nad społeczną rolą muzeów w budowaniu tożsamości regionu w odniesieniu do wyzwań dzisiejszego świata.

Centralny punkt obchodów jubileuszowych przypadnie na organizowaną jak zwykle w maju Noc muzeów. Świętowanie 90-lecia rozpoczęło się jednak już dzisiaj, czyli 23 stycznia – dokładanie w rocznicę utworzenia Muzeum Śląskiego. Bilety wstępu na wszystkie wystawy kosztują złotówkę.

Najbliższe wydarzenia związane z jubileuszem 90-lecia Muzeum Śląskiego

* Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – 31.01.2019, godz. 19.30.
W operowym repertuarze wystąpi orkiestra NOSPR pod dyrekcją Bassema Akiki oraz soliści: Ewa Majcherczyk (sopran), Aleksandra Olczyk (sopran), Anna Borucka (mezzosopran) i Łukasz Konieczny (bas). Koncertowi towarzyszyć będzie scenografia Marcela Sławińskiego i Katarzyny Sobańskiej inspirowana projektami scenograficznymi ze zbiorów Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego.

* Spektakl Cyganeria Giacomo Pucciniego w Operze Śląskiej w Bytomiu – 16.02.2019, godz. 18.00
W spektaklu wystąpią soliści, chór i orkiestra Opery Śląskiej. Przedstawienie oparte jest na premierze z 1980 roku, do której scenografię przygotował Wiesław Lange. Kolekcja projektów tego artysty znajduje się w zbiorach Muzeum Śląskiego. Projekty te, jak również dzieła artysty znajdujące się w archiwum Opery zostaną zaprezentowane na towarzyszącej spektaklowi wystawie czasowej w foyer Opery Śląskiej.

Więcej informacji o obchodach 90-lecia Muzeum Śląskiego w Katowicach znajdziecie tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

Katowice dla odmiany

Fot. Muzeum Śląskie

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *