Rekordy na polskich lotniskach

Polskie lotniska biją kolejne rekordy pod względem liczby obsłużonych pasażerów. Z największego portu lotniczego w naszym kraju, stołecznego lotniska im. Fryderyka Chopina w 2018 roku skorzystało niemal 18 mln podróżnych, o 2 mln więcej niż w 2017 roku. Nie mniejsze wzrosty zanotowały inne polskie porty, w Krakowie i Katowicach, liczba podróżnych wzrosła o prawie milion na każdym z nich.

Reklama

Kilkunastoprocentowe wzrosty zanotowały także pozostałe krajowe porty lotnicze, we Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu. Minimalny wzrost (5%) w liczbie obsłużonych pasażerów miało także podwarszawskie lotnisko w Modlinie, które ze względu na ograniczone możliwości terminala, wybudowanego przed Euro 2012 nie jest w stanie obsługiwać więcej podróżnych.
Rozwijają się także mniejsze lotniska, w Rzeszowie, Szczecinie, Lublinie, Bydgoszczy i Łodzi. Choć jeszcze nie wszystkie z nich podały oficjalne dane statyczne dotyczące całego zeszłego roku to patrząc na liczbę obsłużonych pasażerów w poszczególnych miesiącach na pewno będzie lepszy od 2017 roku. Jednak ten wzrost nie jest będzie tak imponujący jak w przypadku lotnisk wymienionych wcześniej. Jedynym pechowcem jest oczywiście lotnisko w Radomiu, które nowy właściciel Państwowe Porty Lotnicze od 2 stycznia tego roku zamknął dla cywilnych statków powietrznych.

„Okęcie” nie ma takich problemów i z roku na rok obsługuje co raz większą liczbę pasażerów. 4 lata temu, po raz pierwszy przez warszawskie lotnisko przewinęło się ponad 10 mln pasażerów, w 2017 roku było to już 15,75 mln, a w 2018 skorzystało z niego dokładnie 17755500 mln osób, z których prawie 16 mln w ruchu międzynarodowym (1,8 mln w lotach krajowych).

– Tak duża liczba obsłużonych pasażerów to znaczący sukces naszego lotniska – mówi Piotr Rudzki z Biura PR Lotniska Chopina. – Osiągnięty wynik dobitnie potwierdza, że warszawski port jest liderem w regionie. Cieszy nas również fakt, że coraz więcej pasażerów postrzega nas jako dogodny punkt przesiadkowy – udział pasażerów w ruchu tranzytowym od dłuższego czasu utrzymuje się na poziomie 30 procent, co potwierdza że powinniśmy jeszcze bardziej dostosować lotnisko do potrzeb portu przesiadkowego – dodaje Piotr Rudzki.

„Okęcie” jest największym portem lotniczym w naszym regionie. 2017 roku wyprzedziło pod względem liczby obsłużonych pasażerów lotnisko w Pradze (15,5 mln w 2017 roku) i w tym roku przewaga nie zmieni się. Mimo dynamicznego rozwoju (także dzięki nowym połączeniom Polskich Linii Lotniczych LOT) mniej pasażerów obsługuje lotnisko w Budapeszcie (13 mln w 2017 roku). Więcej obsłużonych pasażerów ma natomiast wiedeński Port Lotniczy (24,3 mln w 2017 roku) oraz oczywiście berlińskie Tegel (20 mln).

ZOBACZ WIĘCEJ

Sto samolotów nad głową – jeden za drugim

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *