Warzy, bo lubi dobre piwo

Myślę, że ludzie, którzy lubią gotować polubią też warzenie piwa. To ma sporo wspólnego, bo przecież ktoś kto nie lubi stać przy kuchni, nie będzie chciał cały dzień stać przy garze i mieszać, nawet jeśli jest to piwo – podkreśla piwowar domowy Mariusz Bystryk.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z piwowarstwem domowym?

Od tego, że przestały mi smakować piwa ogólnie dostępne. Nie było wtedy jeszcze polskich piw rzemieślniczych, a piwa z zagranicy były drogie i trudno było do nich dotrzeć.
Pierwsze piwo uwarzyłem w 2005 roku, ale to była porażka! Nie można było wtedy dostać dobrej jakości surowców, tylko marnej jakości brewkity. Uwarzyłem dwie warki, ale piwo wyszło podłe. I to było problemem, bo te ze sklepu mi nie smakowały, ale moje nie było wcale lepsze. Zająłem się więc domowym wyrobem miodu pitnego. Do warzenia wróciłem w 2009 roku, kiedy odkryłem Browamator, czyli internetowy sklep, w którym można było dostać słody, chmiele, drożdże i inne surowce do wyrobu piwa. Pierwsza warka wyszła nieźle, druga nieco lepiej i tak się zaczęło…

Zaczęło i nieźle rozkręciło, bo osiągnąłeś naprawdę wiele. Wygrałeś około 30 konkursów piw domowych, kilkadziesiąt razy byłeś na podium, zdobyłeś puchar Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Jesteś jednym z lepszych piwowarów domowych w Polsce. Jaki jest przepis na sukces? ;)

W pewnym momencie zacząłem startować w konkursach, bo usłyszałem, że niejaki Jan Krysiak wygrał w Żywcu konkurs piwny i uwarzy swoje piwo w dużym browarze. Spodobała mi się ta koncepcja.
Poza tym moi znajomi nie zawsze potrafili wypowiedzieć się o warzonych przeze mnie trunkach. Piwo, które wysłałem na konkurs było oceniane przez ludzi, którzy się na tym znali i byli przeszkoleni. Otrzymywałem zatem informacje co jest nie tak i co warto poprawić. Słuchałem ich uwag, warzyłem kolejne warki i te sukcesy przyszły naturalnie, choć oczywiście włożyłem w to dużo pracy.
W tym roku praktycznie nie biorę udziału w konkursach, za to warzę piwa, których wcześniej nie robiłem i udoskonalam te, którym wcześniej czegoś brakowało. To ciągła zabawa (śmiech).
Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że ja warzę piwa nie po to by wygrywać, ale dlatego, że lubię piwo. Cieszę się jeśli smakuje ono Tobie czy innym, ale robię je przede wszystkim dla siebie. ;)

Niezbędne są jakieś specjalne predyspozycje, by zacząć warzyć? Bo mi wydaje się, że potrzeba dużo cierpliwości! (śmiech)

Sama nie raz byłaś przy warzeniu i wiesz jak to wygląda. Rzeczywiście, przyda się cierpliwość, bo warzenie to proces, który trochę trwa. Pierwszy etap, czyli zacieranie, filtracja, gotowanie i przygotowanie nastawu to cały dzień pracy. Nie możesz odpuścić, że dwie godziny coś się porobi i przerwie. To jest co najmniej 7 godzin stania przy garach na zmianę ze zmywakiem w ręku. W kolejnych dniach trzeba poświęcić czas na pilnowanie warunków fermentacji, sterowanie temperatury, przelewanie piwa na fermentację cichą i w końcu butelkowanie. Zliczając to wszystko przygotowanie jednej warki trwa 15-20 roboczogodzin. Myślę, że ludzie, którzy lubią gotować polubią też warzenie piwa. To ma sporo wspólnego, bo przecież ktoś kto nie lubi stać przy kuchni, nie będzie chciał cały dzień stać przy garze i mieszać, nawet jeśli jest to piwo.

Trzeba być dobrym sensorykiem?

Oczywiście, to się przydaje. Zrobiłem kurs sędziowski i kilka kursów sensorycznych, żeby się wyedukować, ale nie jestem jakimś dobrym sensorykiem. Zresztą ja nie chcę rozkładać piwa na czynniki pierwsze. Bardziej wolę stwierdzić czy dane piwo mi smakuje czy nie. Oczywiście, jeśli są w nim wady to je wychwycę, ale nie czepiam się szczegółów.

A co trzeba mieć, aby zacząć warzyć?

Podstawowy sprzęt, na który składa się duży garnek, fermentor i kilka innych drobiazgów. Mamy obecnie sporo wysyłkowych sklepów piwowarskich, które także doradzają jak wystartować. W sumie trzeba wydać około trzystu złotych lecz wydatek szybko się zwraca, bo surowce w przeliczeniu na jedną butelkę piwa kosztują 1-1,50 zł. Następnie należy zagłębić się w lekturę, a jest sporo specjalistycznych książek i artykułów o warzeniu, więc jest w czym wybierać. Później trzeba zrobić pierwsze piwo i stwierdzić, czy się podoba. Bo najważniejsze jest, aby to lubić.

Masz swój ulubiony styl?

To się zmienia. Obecnie lubię lagery, piwa belgijskie i dobrze wyleżakowane piwa mocne. Lecz nie tylko, chyba po prostu lubię piwa dobrze zrobione i one w danym momencie stają się moimi ulubionymi. Fajnie, że obecnie w Polsce jest tyle piw kraftowych, choć osobiście wolę domowe. Kiedyś nowych piw było niewiele, na każde czekało się, a ludzie byli spragnieni nowych rzeczy. Obecnie są dziesiątki premier miesięcznie. Szkoda tylko, że dużo jest piw kiepskich i mimo iż wyda się czasem nawet 10 czy więcej złotych, to nie zawsze trafia się na coś dobrego. Dlatego też wolę robić piwa sam, bo jak coś zepsuję, to mogę mieć pretensje tylko sam do siebie (śmiech).

Nie kusi Cię przejście na zawodowstwo?

Nie chcę robić piwa zawodowo, bo wiem że mnie to znudzi. Teraz poświęcam na to jeden dzień w tygodniu przez kilka godzin i mi to wystarcza. Nie chciałbym robić tego na co dzień, stałoby się to moim obowiązkiem, a tego chcę uniknąć. Wolę by warzenie było moją pasją. Zresztą ja co 2-3 lata zmieniam zainteresowania, bo się nudzę. Tymczasem piwo warzę już 10 rok…

…no nie może Ci się znudzić, bo co byś wtedy pił? ;)

No i to byłby problem, bo jak tak można bez piwa… (śmiech)

WARTO ZAJRZEĆ: Domowych piw Mariusza Bystryka będziecie mogli spróbować podczas I Festiwalu Piwowarów Domowych, organizowanego przez PSPD, już 16 czerwca w Warszawie. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie pspd.org.pl

Piwne receptury naszego rozmówcy znajdziecie poniżej:

Gose:

https://www.wiki.piwo.org/Gose,_Mariusz_Bystryk_(Maryh)

Pszeniczne:

https://www.wiki.piwo.org/Hefe-Weizen,_Mariusz_Bystryk_(Maryh)

Marcowe:

https://www.wiki.piwo.org/Marcowe,_Mariusz_Bystryk_(Maryh)

Rye Wine:

https://www.wiki.piwo.org/Rye_Wine_(Klej_Biurowy),_Mariusz_Bystryk_(Maryh)

Witbier:

https://www.wiki.piwo.org/Witbier,_Mariusz_Bystryk_(Maryh)

Rozmawiała Anna Krzesińska

Więcej o PIWIE znajdziecie TUTAJ.