Iwona Wieczorek odnaleziona? Zachowaj czujność!

Przed nami kolejna fala wyłudzeń danych od użytkowników Facebooka. Oszuści masowo publikują kontrowersyjne treści, które mają zainteresować potencjalną ofiarę. Tym razem padło na znaną w całej Polsce, zaginioną Iwonę Wieczorek.

Cyberprzestępcy publikują fałszywe posty dotyczące odnalezienia kobiety. W opisie, który ma nas skłonić do kliknięcia, zawarte są makabryczne szczegóły. Znajduje się tam również link, pod którym mamy znaleźć więcej informacji.

Po kliknięciu odnośnika jesteśmy kierowani na stronę podszywającą się pod Radio RMF. Znajoma szata graficzna skutecznie przekonuje nas, że trafiliśmy na właściwą witrynę. Możemy przeczytać dalszy ciąg artykułu, a nawet obejrzeć nagranie z “miejsca zbrodni”. Żeby uzyskać dostęp do tej „treści”, musimy jedynie potwierdzić nasz wiek, co wiąże się z wpisaniem naszego loginu i hasła do profilu na Facebooku.

Udostępniając te dane, narażamy się jednak nie na szok wywołany wstrząsającymi wydarzeniami, a na kradzież tożsamości i utratę kontroli nad kontem. Nasz profil może zostać przejęty, a oszuści wykorzystają go do rozsyłania spamu, publikowania niechcianych treści czy nawet wyłudzania pieniędzy od znajomych.

Jak się przed tym chronić?

Przede wszystkim zalecamy zachowanie czujności. Po kliknięciu linku nigdy nie podawajmy danych logowania. Zawsze sprawdzajmy adres URL strony internetowej, żeby upewnić się, że mamy do czynienia z prawdziwym portalem. Jeśli natrafimy na fałszywy post, zgłośmy go do administratora serwisu.

Unikajmy sensacyjnych nagłówków i nie ufajmy każdej, znalezionej w sieci informacji. Jeśli coś nas wzburza, zastanówmy się, czy komuś nie zależało na takim efekcie (Chcesz wiedzieć, jak weryfikować newsy? Polecamy nasz wpis na ten temat).

Jeśli podejrzewamy, że padliśmy ofiarą tego rodzaju oszustwa, jak najszybciej powinniśmy zmienić hasło logowania do konta na Facebooku, wylogować się z pozostałych urządzeń i włączyć weryfikację dwuetapową.

– Dzięki szybkiej reakcji możemy ochronić nie tylko siebie, ale i innych użytkowników. Każdy przejęty przez cyberprzestępców profil, jest zagrożeniem – dodaje Karolina Kowalska z CyberRescue.

ZOBACZ TAKZE:

Fałszywe wiadomości SMS – będzie przełom?