Możesz palić w piecu węglem złej jakości. Jak to sprawdzić

Sezon grzewczy 2023/2024 już się rozpoczął, a wielu posiadaczy pieców na węgiel zastanawia się, jak ogrzewać efektywnie. Kluczowe jest wybranie węgla odpowiedniej jakości, aby spełniał on wymogi i standardy.

Powietrze w Polsce, uznawane za jedno z najbardziej zanieczyszczonych w Europie, cierpi głównie z powodu niewłaściwego spalania paliw niskiej jakości w przydomowych piecach[1]. Dlatego ważny jest wybór węgla, który nie tylko jest efektywny, ale również przyczynia się do mniejszej emisji.

Wartość opałowa węgla – kluczem do wyboru

Wartość opałowa węgla, wyrażana w MJ/kg, jest podstawowym wskaźnikiem jego jakości. Wartość ta różni się w zależności od rodzaju węgla: od około 10MJ/kg dla węgla brunatnego do 25-30MJ/kg dla wysokokalorycznych węgli kamiennych[1]. Wyższa wartość opałowa oznacza, że paliwo jest bardziej efektywne energetycznie, co przekłada się na mniejsze zużycie i lepszą wydajność ogrzewania.

– Podczas wyboru węgla kluczowe jest zwrócenie uwagi na jego skład i parametry energetyczne. Wysokokaloryczny węgiel kamienny o wartości opałowej powyżej 25MJ/kg zapewnia wyższą wydajność cieplną, co jest istotne w kontekście ekonomicznego ogrzewania domów – wyjaśnia Sławomir Wołyniec, prezes V-PROJECT S.A. – Ponadto, warto zwracać uwagę na zawartość popiołu i poziom zasiarczenia węgla, które wpływają na konieczność częstszego czyszczenia pieca i czystość spalania. Części lotne i spiekalność powinny być dostosowane do wymogów producenta danego kotła węglowego.

Według danych CBOS, ubiegła zima przyniosła wiele wyzwań dla gospodarstw domowych w zakresie ogrzewania. Obecnie sytuacja na rynku węgla wydaje się stabilizować, co wskazuje na dostępność paliwa o dobrej jakości w przystępnych cenach[2].

Wybierając węgiel na sezon grzewczy, ważne jest, aby zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na jakość i parametry energetyczne paliwa. Dzięki temu możemy efektywnie ogrzewać nasze domy, jednocześnie dbając o ekonomiczność.

ZOBACZ TAKZE:

Obniżanie temperatury w domu sposobem na oszczędności. Sprawdź jak robić to zdrowo

[1.] Dane o wartości opałowej węgla, [za] Ministerstwo Energetyki. [2.] Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), „Ogrzewanie domów w Polsce”, 2023.