Spróbuj rogala świętomarcińskiego w płynnej wersji (tylko dla pełnoletnich)

Rogale świętomarcińskie to nieodłączny element świętowania obchodów Dnia Świętego Marcina, które przypada na 11 listopada, czyli Święto Niepodległości. W tym dniu poznaniacy zjadają kilkaset ton tego słodkiego przysmaku. Praktycznie w każdej poznańskiej kawiarni i cukierni znajdziecie te uwielbiane rogale z białym makiem. A gdyby tak spróbować tych rogali w wersji płynnej?

Jak podaje miejski portal Poznan.pl tradycja wypieku rogali świętomarcińskich w Poznaniu sięga 1891 roku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod wezwaniem św. Marcina, ks. Jan Lewicki, zaapelował do wiernych, aby – wzorem patrona – zrobili coś dla biednych. Józef Melzer, jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na apel proboszcza, upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół. W następnych latach dołączyli do niego inni, aby każdy mógł w ten dzień najeść się do syta. Bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo. Tradycja wypiekania rogali świętomarcińskich na dzień 11 listopada przetrwała w Poznaniu do dziś.

Rzemieślniczy browar Magic Road postanowił iść krok dalej. W kooperacji z Poznańskimi Targami Piwnymi uwarzył imperialny stout inspirowany rogalem świętomarcińskim.

– Od dłuższego czasu mamy taką tradycję, że jadąc na piwne targi czy festiwal staramy się uwarzyć piwo, które nawiązuje do rejonu, w którym impreza się odbywa. Rogal świętomarciński to wypiek pochodzący rodowodem z Poznania, dlatego akurat takie piwo wymyśliliśmy, aby uczcić dziesiątą edycję Poznańskich Targów Piwnych. W zeszłym roku mieliśmy pierwsze podejście do tego piwa. Również na PTP uwarzyliśmy piwo z dodatkiem prawdziwych rogali swiętomarcińskich i bakalii. Nie było tego dużo – zaledwie jedna beczka. W tym roku chcieliśmy to powtórzyć w większej ilości, ale ze względów technologicznych nie możemy dodać rogali. Do intensywnej czekoladowo palonej bazy dodaliśmy za to potężną ilość masy makowej z bakaliami, takiej samej jaką dodaje się do rogali świętomarcińskich – wyjaśnia Bartek Packo, piwowar z browaru Magic Road.

Piwo ma aż 11 procent alkoholu (przypominamy, że alkohol przeznaczony jest tylko dla osób pełnoletnich), więc jest idealne by delektować się nim w ciemny, chłodny, listopadowy wieczór.

Premiera tego wyjątkowego piwa odbędzie w knajpce Tam Gdzie Zawsze na Śródce przy ul. Cybińskiej 13 w najbliższy piątek 10.11. Podłączony zostanie tylko jeden keg, więc kto pierwszy ten lepszy. Jeżeli nie zdążycie, to piwa będzie też dostępne także na Poznańskich Targach Piwnych Impreza odbędzie w dniach 24-25 listopada tradycyjnie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Bilety można kupić na stronie targipiwne.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

Z setek kranów polały się rzemieślnicze piwa [fotoreportaż]